Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Działdowo: Muzeum Państwa Krzyżackiego wciąż w budowie

2013-05-28 15:48:25 (ost. akt: 2013-05-28 15:48:02)
Zabytkowy ratusz w Działdowie będzie siedzibą jedynego w Europie Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego

Zabytkowy ratusz w Działdowie będzie siedzibą jedynego w Europie Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Działdowo to jedyne miasto w Europie, gdzie działa Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Inna sprawa, że muzeum formalnie istnieje, ale wciąż nie ma siedziby.

Trwa remont zabytkowego ratusza, w którym część pomieszczeń oddana będzie do dyspozycji tej unikalnej placówki kultury. Muzeum miało być otwarte już we wrześniu 2012 roku, jednak w ubiegłym roku prace wstrzymano decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie. Konieczne okazało się przeprowadzenie dodatkowych badań archeologicznych w związku z odkryciem w wykopie na dziedzińcu zbioru zdobionych kafli, datowanych wstępnie na XVIII wiek. Spod ziemi odsłonięto też fragmenty fundamentów i ceglany gruz, które mogły być pozostałością wcześniejszej zabudowy.

Na piętrze i na dziedzińcu


Siedziba muzeum ma powierzchnię blisko 800 metrów kw. Czasowe ekspozycje będą prezentowane także na dziedzińcu dawnego ratusza. Na pierwszym piętrze zabytkowego ratusza znajdą się sale audiowizualne, dzięki nowoczesnemu sprzętowi multimedialnemu można będzie obejrzeć obrazy, animacje, filmy o tematyce historycznej. Szczególnie interesujące będą sale z interaktywnymi ekspozycjami wprowadzającymi w świat państwa krzyżackiego. Zobaczymy jak powstało państwo krzyżackie, jak było zorganizowane, jakie miało znaczenie w średniowiecznej Europie. Poddasze ratusza będzie wielką salą zabaw dla dzieci – będą one mogły poprzebierać się w stroje historyczne, przenieść do innej epoki – do średniowiecza. Specjalnie dla nich mają być przygotowane gry planszowe, przy czym rolę plansz będą spełniały … podłogi w salach muzeum. Niewątpliwą atrakcją będą też zabawy wewnątrz makiety krzyżackiego zamku. Dzieci będą też mogły uczyć się lepienia naczyń z gliny i wykonywania średniowiecznych ozdób.

Otwarcie na urodziny miasta?


Jak powiedział nam Ireneusz Mroczek, asystent dyrektora muzeum, czynione są intensywne starania, by otwarcie muzeum zbiegło się z tzw. urodzinami miasta, które co roku obchodzone są 14 sierpnia. Przypomnijmy, miasto zostało założone przez Krzyżaków, prawa miejskie otrzymało w 1344 roku. W remontowanym ratuszu bez przerwy funkcjonują wydziały Urzędu Miasta: Urząd Stanu Cywilnego i Wydział Ewidencji Ludności. Natomiast eksponaty, które znajdą się w salach przyszłego muzeum, spoczywają bezpiecznie w specjalnych pomieszczeniach Urzędu Miasta. Są zabezpieczone i monitorowane.

Czekamy na Wielkiego Mistrza


Władze miasta liczą, że Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego stanie się turystyczną atrakcją południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Regionalny samorząd przeznaczył na muzeum 1,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość prac ma kosztować 3,7 mln zł. Na otwarcie muzeum planowano zaprosić biskupa Brunona Plattera, obecnego Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Dyrektorem muzeum jest dr hab. prof. UWM w Olsztynie Kazimierz Grążawski, jego asystentem – Ireneusz Mroczek z Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miasta w Działdowie.

Przeczytaj rozmowę z dyrektorem muzeum i jego asystentem, przeprowadzoną w maju 2012 roku.

Zabytkowy ratusz:
To pierwsza siedziba władz miejskich Działdowa. Powstał w XIV wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Podczas wojen szwedzkich w 1656 r. ratusz spalili Tatarzy z dywizji hetmana Wincentego Gosiewskiego. Istniejący obecnie barokowy budynek wzniesiono w 1796 r. Po uszkodzeniach z I wojny światowej ratusz odbudowano w 1922 roku. Do XVIII-wiecznej zabudowy dodano wówczas nowe, neorenesansowe szczyty, wejście od strony ul. Władysława Jagiełły z balkonem i dwoma kolumnami oraz wieżę, którą zniszczono w czasie wojny. Zamieszczony na niej zegar pochodzi z Gdańskiej pracowni. Pod budynkiem znajduje się pięć średniowiecznych piwnic, które zachowały się do dnia dzisiejszego, lecz są niedostępne.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nadzieja #1102361 | 82.160.*.* 3 cze 2013 08:49

  Mam nadzieję, że może w ogóle nie będzie otwarte tak absurdalene przedsięwzięcie, w dodatku w tak niewłaściwym miejscu. Muzeum, tak ale na zamku. W ramach ekspozycji muzealnej dotyczącej historii regionu, dział poświęcony Krzyżakom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. qwer #1102352 | 82.160.*.* 3 cze 2013 08:43

  nadzieja

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pruski #1099631 | 95.160.*.* 30 maj 2013 20:19

  W neorenesansowym ratuszu muzeum krzyżactwa - coś tu rzeczywiscie nie gra, przecież Działdowo ma wspaniale zachowane zamek krzyżacki, w którym ...nic się nie dzieje!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Alonzo #1098618 | 89.228.*.* 29 maj 2013 18:31

  Takie muzeum powinno znajdować się w zamku a nie w ratuszu !!!! ???? O Co tu chodzi ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Krzyżak 2 #1098315 | 82.160.*.* 29 maj 2013 12:25

  Klego niewiesz gdzie sie podziały pieniądze jak to gdzie powiem ci w kieszeni pana Felczaka i jego utalentowanych córek miasto traci bo nie ma jaj ten kyóry mieć powinien i wszystko w tym temacie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. krzyżak #1097978 | 82.160.*.* 28 maj 2013 22:40

  Sprawą muzeum to jeden wielki skandal. Powinien zając się prokurator. Miało być otwarte latem 2011 r. a nie we wrześniu. Termin oddania przesuwano już kilka razy wymyśla się preteksty. Tymczasem w umowie zwartej w specyfikacji zapisano: "Wykonawca zapłaci zamawiającemu karę umowną: (...) za zwłokę w zakończeniu wykonania adaptacji budynku ratusza w Działdowie na Muzeum w wysokości 0,1% wynagrodzenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 lit. b niniejszej umowy za każdy dzień zwłoki". Pytam się gdzie są te pieniądze

  ! - + odpowiedz na ten komentarz