Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztynek: warto zobaczyć

2010-09-14 12:45:00 (ost. akt: 2011-03-19 11:51:11)
Olsztynek: warto zobaczyć

Autor zdjęcia: internauta

Jeszcze do niedawna chlubą Olsztynka był tylko skansen. Niedawno kolejną atrakcją stał się odremontowany z polskich i niemieckich funduszy średniowieczny zamek.

Olsztynek leży na szlaku grunwaldzkim. Kiedy zwycięski król Jagiełło wracał w 1410 roku spod Grunwaldu, mieszczanie otworzyli jego wojsku bramę miasta. Bram w tych czasach już nie ma, XIV-wieczny zamek, częściowo rozebrany i potem przebudowany z przeznaczeniem na szkołę średnią, dotrwał do czasów dzisiejszych.

Ostatnio przez rok remontowano go za pieniądze starostwa olsztyńskiego i niemieckiej fundacji ochrony środowiska. Przy okazji dokonano wielu ciekawych odkryć, między innymi zamurowanej kiedyś tablicy z nazwiskami uczniów ( w tym o brzmieniu polskim) przedwojennego gimnazjum, poległych w I wojnie. W przyszłości olsztynecka starówka ma zmienić swój wygląd, nawiązując do dawnej architektury. Zniknie między innymi tzw. Beton-Plac.

Wróćmy jednak do Muzeum Budownictwa Ludowego, skansenu. W 1940 roku utworzyli go tutaj Niemcy, przewożąc z Królewca liczne obiekty z tamtejszego likwidowanego skansenu. Zasoby zabytkowego budownictwa, przykłady architektury Warmii, Mazur, Sambii i Małej Litwy, powiększyli z czasem polscy muzealnicy. Przewieziono ze wsi m.in. całe zagrody, wiatraki, stoi też tutaj wóz cygański.

W skansenie odbywają się różne imprezy, współorganizowane przez Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury, jak ostatnio Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Pracuje tu kowal, tkaczka, artyści plastycy. Warto też w Olsztynku zajrzeć do huty szkła. Artyści, którzy w niej pracują i tworzą szklane cuda, stosują przy produkcji metody średniowieczne. Istnieje tu także galeria, w której można nabyć wyroby hutników.


Warto zobaczyć w Olsztynku i okolicy:
Olsztynek: zamek z XIV wieku i fragmenty zabytkowych murów, ok. 1, 5 km długości.
Olsztynek; Skansen. Obszar 39 ha. Ponad 50 obiektów.
Olsztynek: neoklasycystyczny ratusz, siedziba władz miasta.
Olsztynek: kościół ewangelicki z XIV w. , obecnie Salon Wystawowy Muzeum Budownictwa Ludowego.
Olsztynek: kamieniczki z przełomu XIX i XX w.
Jadamowo: dwór z XIX w.
Platyny: zabytkowy dwór
Witramowo: zabytkowy bunkier niemieckiCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB