Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Dobre Miasto: warto zobaczyć

Dobre Miasto: warto zobaczyć

Czymże byłoby Dobre Miasto bez Bocianiej Baszty? To perełka miasta. Inną perełką Dobrego Miasta jest Kolegiata.

Od ponad 30 lat Bocianią Basztą włada, choć nie zawsze niepodzielnie, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Pojezierze". Zabytkowa XIV-wieczna "Baszta Bociania" stanowiła kiedyś fragment murów obronnych Dobrego Miasta. Tylko dzięki aktywności członków stowarzyszenia, ich uporowi baszta stoi i cieszy oczy.

Piękno baszty doceniają przyjezdni; pewien profesor z USA po zwiedzeniu baszty powiedział: - Byłem na wszystkich kontynentach, ale czegoś tak pięknego jeszcze nie widziałem. Tu mówią wieki. I naprawdę warto tam zajrzeć, by nacieszyć oczy widokiem nie tylko tych wiekowych murów, bo w baszcie znajdują się też pamiątki ukazujące historię Dobrego Miasta od początku jego powstania.

Natomiast dobromiejska bazylika niedawno odsłoniła swoją tajemnicę sprzed sześciu wieków. Podczas naprawy murów kościoła natrafiono na stare tynki. Dekoracyjne tynki na elewacji tej bazyliki mniejszej są z końca XIV wieku, czyli z okresu, kiedy powstawała świątynia. Odkryli je robotnicy, którzy remontowali ścianę wschodnią bazyliki. Po rekonstrukcji tynki stały się okrasą i tak już przepięknej świątyni.

Jest jeszcze coś, co dla wielu może być ogromnym zaskoczeniem. Otóż w okolicach Dobrego Miasta znajduje się, chyba jedyna, bo o innych nie słyszałem, serpentyna. Tak, prawdziwa górska serpentyna. Kręta "ósemka" znajduje się na drodze z Dobrego Miasta do Jezioran. A zatem miłej przejażdżki, tylko ostrożnie!

Andrzej Mielnicki

Warto zobaczyć w Dobrym Mieście i okolicy:
Gotycką kolegiatę Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych.To druga co do wielkości świątynia Warmii.Cerkiewnik: XIX wieczny kościół, pomnik poległych w czasie I wojny światowej
Głotowo: Sanktuarium Maryjne
Jesionowo: kościół z 1684 roku
Międzylesie; rokokowo-klasycystyczny z poł. XVIII wieku.
Orzechowo: barokowy kościół z XVIII w.
Piotraszewo: gotycki kościół z drugiej połowie XIV wieku, przebudowany
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Od redakcji #725741 | 212.160.*.* 29 cze 2012 16:08

  A jednak Piotraszewo, już poprawiliśmy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. j #724294 | 176.97.*.* 28 cze 2012 12:27

  pietraszewo i już

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do autora artykulu #196936 | 80.239.*.* 11 lut 2011 08:58

  PIOTRASZEWO proszę pana a nie ''PIETRASZEWO''

  ! - + odpowiedz na ten komentarz