Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Purda: warto zobaczyć

2010-09-14 14:00:00 (ost. akt: 2011-03-27 10:34:40)
Festyn w Purdzie

Festyn w Purdzie

Purda i jej okolice to jedne z najpiękniejszych krajobrazowo fragmentów Warmii. Aż 53% obszaru gminy Purda to lasy.

Purda (niem. Gross Purden) – wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Purda. Leży około 15 km na południowy wschód od Olsztyna.

Wieś założona w 1384 r.W plebiscycie 1920 r. za Prusami oddano 389 głosów, za Polską 192. W okresie międzywojennym działała tam polska szkoła.

We wsi kościół p.w. św. Michała z 1500 roku, później przebudowany. W środku ołtarz barokowy z XVIII w. Niedawno kościół ozdobiony został żyrandolami z rogów jelenich i ołtarzem myśliwskim (wykonanym z trofeów myśliwskich) św. Huberta.

Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty: Rezerwat Las Warmiński i Rezerwat jeziora Kośno.

Naturalne warunki przyrodnicze, duży odsetek lasów, kilkanaście jezior, brak większych zakładów przemysłowych, sprzyjają rozwojowi turystyki i agroturystyki. Wokół jezior znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne, trasy kajakowe, ścieżki rowerowe i szlaki piesze.

Warto zobaczyć w Purdzie i okolicy

Bałdy: Aleja Biskupów. Przez Bałdy wiódł niegdyś szlak z Warszawy do Lidzbarka Warmńskiego. Przez Bałdy wjeżdżali na Warmię nowo mianowani biskupi warmińscy. Na zachowanym odcinku traktu, o długości ok. 1200 metrów, obsadzonym przez stare lipy, wykonano prace porządkowe. Nadleśnictwo Jedwabno wykonało ścieżkę edukacyjną z kilkoma tablicami o tematyce przyrodniczej. Przed wjazdem na trakt postawiono bramę – symboliczne "wrota na Warmię".
Klebark Wielki: kościół z Relikwiami Świętego Krzyża
Klewki: kościół z XVI wieku
Purda: kościół z 1503 roku
Silice: dwupoziomowe skrzyżowanie kanałów Wiktorii i Elżbiety.


Warto zobaczyć w okolicznych gminach;
Barczewo
Dźwierzuty
Jedwabno
Olsztyn
Olsztynek
Pasym
Stawiguda


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB