Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat przyrody Bagno Nadrowskie

2013-08-28 13:43:56 (ost. akt: 2016-10-29 14:06:03)

Faunistyczny rezerwat Bagno Nadrowskie położony jest w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek w pobliżu wsi Nadrowo. Powstał 9 października 1991r., swoim zasięgiem obejmuje 58,1 ha lasów, torfowisk i nieużytków.

Lasy zajmują niewielki obszar rezerwatu. Najważniejszą jego część stanowi rozległe torfowisko, urozmaicone oczkami wody. Obszar ten porastają szuwary, krzewy wierzby, kruszyny i brzozy. To naturalne obniżenie terenu, który został zmeliorowany wiele lat temu, a po zaprzestaniu działań gospodarczych, ponownie przekształcił się w bagno. Główny odpływ z bagna stanowi otwarty rów, przebiegający przez podmokłe łąki i przez teren zadrzewiony. Odpływ ten łączy się z jeziorem Niskim. Bagno poza wodami gruntowymi nie ma żadnych dopływów.

Obszar ten chroniony jest ze względu na występujące tu siedliska herpetofauny (różne gatunki płazów i gadów) oraz liczne gatunki ptaków. Głównym obiektem ochrony jest żółw błotny, ale w rezerwacie występuje też bogactwo ptaków lęgowych, związanych ze środowiskiem wodnym. Spośród 43 gatunków lęgowych, występujących na terenie rezerwatu Bagno Nadrowskie, 41 zostało ujętych w załącznikach do Konwencji Berneńskiej i traktowane są jako zwierzęta wymagające szczególnej ochrony i troski.
W rezerwacie występują też rzadkie rośliny, m.in. objęta ścisłą ochroną Wolffia bezkorzeniowa (Wolffia arrhiza) czy częściowo chroniony wywłócznik skrętoległy (Myriophyllum alternifolium).
Doskonałym punktem widokowym na cały prawie rezerwat jest wyniesienie trenu w północno-zachodniej części rezerwatu. Stoi tu wieża widokowa (na zdjęciu), wybudowana przez Nadleśnictwo Olsztynek. Znajdziemy tam także tablicę z pełna listą chronionych zwierząt i roślin występujących w rezerwacie.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Rezerwat przyrody Bagno Nadrowskie

  Rezerwat przyrody Bagno Nadrowskie

  Rezerwat „Bagno Nadrowskie” został powołany w celu ochrony siedliska żółwia błotnego i licznych gatunków...

 • Niskie

  Jezioro Niskie

  Malownicze, sandaczowe jezioro położone wśród rozległych lasów. Obrzeża zbiornika pagórkowate, częściowo płaskie. Otoczenie...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kijanka #1183905 | 81.190.*.* 29 sie 2013 08:27

  żółwie pilnujcie się!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)