Żywkowo - najsłynniejsza bociania wioska w Polsce

2014-04-26 11:13:11 (ost. akt: 2014-04-26 11:27:56)
W Żywkowie bocianów jest więcej niż ludzi

W Żywkowie bocianów jest więcej niż ludzi

Autor zdjęcia: Lech Darski

Żywkowo to maleńka wioska leżąca na północnym krańcu powiatu bartoszyckiego tuż przy granicy z Rosją. Niewielu ludzi wiedziałoby o tej urokliwej miejscowości, gdyby nie bociany, których jest tu zdecydowanie więcej niż ludzi.

Żyje tu największa kolonia bociana białego w Polsce. Dlaczego bociany tak upodobały sobie Żywkowo? Gdy zobaczymy okolicę otaczającą wieś to odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: liczne podmokłe łąki, grądy i łęgi, pastwiska, niezliczone oczka polodowcowe i dzika przyroda to wymarzone żerowiska dla bocianów.
Oczywiście bociany nic sobie nie robią z pobliskiej granicy i przekraczają ją kiedy im się tylko podoba. Ważne jest też to, że ludzie są tu bardzo przyjaźnie do tych pięknych ptaków nastawieni – budują im gniazda i gdy trzeba to dokarmiają. W innych miejscowościach przygranicznych bocianów jest niewiele mniej niż w Żywkowie: w Szczurkowie, Toprzynach, Lwowcu też można podziwiać liczne gniazda na prawie każdym zabudowaniu, a nawet na dachach kościołów.
W Żywkowie Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Przyrody realizuje projekt „Bociania wieś”. Celem tego projektu jest wypracowanie skutecznych metod ochrony siedlisk i żerowisk bocianów. Powstała też infrastruktura pozwalająca na bezpieczne oglądanie życia ptaków. Jest tu platforma widokowa, ścieżka edukacyjna, małe muzeum i życzliwi turystom ludzie. Żywkowo ze swoimi bocianami szczególnie atrakcyjnie wygląda wiosną. Zapraszam do obejrzenia zdjęć właśnie wiosennych bocianów z Żywkowa.
Lech Darski


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy