Puszcza Borecka – Zagroda Żubrów w Wolisku

2014-06-10 12:09:03 (ost. akt: 2015-06-22 15:42:04)
Puszcza Borecka – Zagroda Żubrów w Wolisku

Autor zdjęcia: www.gizycko.turystyka.pl

Puszcza Borecka to kompleks leśny położony na wschód od jeziora Mamry. Nazwa wywodzi się od miejscowości Borki. Jej historia sięga pradawnych czasów Jaćwingów i Galindów.

Tereny puszczy zajmują ok. 250 km2, w przeważającej części są to lasy – grądy i bory. Są tam też torfowiska i jeziora polodowcowe oraz dobrze rozwinięta sieć rzeczna z największym ciekiem – Czarną Strugą. Puszcza rozciąga się na wzgórzach na wysokości ok. 200 m n.p.m. (Góra Lipowa, Góra Gęsia, Diabla Góra). Najcenniejsze fragmenty puszczy objęte są ochroną rezerwatową. Poza walorami przyrodniczymi, Puszcza Borecka znana jest ze względu na różnorodność fauny. Żyją tam małe drapieżniki, jak lisy, jenoty, borsuki, kuny leśne, tchórze i piżmaki, a także większe, jak wilki i rysie, łosie, są też jelenie i dziki. Największą atrakcją puszczy są żyjące na wolności żubry. W Ośrodku Hodowli Żubrów w Wolisku, niedaleko leśniczówki, znajduje się teren z platformą widokową, skąd zainteresowani turyści mają możliwość podglądania żubrów podczas karmienia, w godzinach od 9 do 11 oraz od 16 do 18 (od maja do września).
Ostoja żubrów znajduje się 10 km na wschód od Kruklanek, z drogi Giżycko-Węgorzewo należy skręcić w prawo za specjaloną tablicą-drogowskazem z żubrem. Przez Wolisko prowadzi znakowany szlak rowerowy. Trasa dostępna jest dla samochodów, rowerów i autobusów.
Żubry w Puszczy Boreckiej żyją od 1956 r., gdy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk przywieźli je do zagrody w Wolisku. W 1977 roku podczas remontu zagrody stado uciekło do lasu i od tej pory zwierzęta żyją na wolności.

Od lat Nadleśnictwo Borki sprzedaje odstrzały eliminacyjne myśliwym, którzy płacą za nie tysiące euro. Takie polowanie jest gratką dla myśliwych z całego świata. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczane są na utrzymywanie stada żubrów. Odstrzał eliminacyjny wykupił tu m.in. król Hiszpanii Juan Carlos. W polowaniu w 2004 roku królowi towarzyszył ówczesny polski minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.


Ważne dla turystów:
Zagroda Pokazowa Żubrów czynna jest od 1 maja do 30 października w godzinach 9:00-11:00 i 16:00-18:00.
Cennik:
- osoba dorosła - 4 zł
- dzieci w wieku 5-10 lat - 2 zł
- grupa do 20 osób - 40 zł
- grupa powyżej 20 osób - 50 zł


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. elka #1499713 | 89.229.*.* 4 paź 2014 16:37

  A dlaczego nie podano nr. tel. aby umówić się na spotkanie z żubrami? Czy nie trzeba tam wczesniejszych uzgodnien? Jechać bez zapowiedzi?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Emka #1414615 | 83.9.*.* 10 cze 2014 15:45

  Dobrze jest przeczytać to, co się napisało przed publikacją. Z treści artykułu można wywnioskować, że według autora (nota bene - ani wzmianki o nim lub o niej) łosie, jelenie i dziki to "większe drapieżniki". Gratuluję odkrycia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy