Mrągowo: Muzyka hybrydowa zabrzmi w sierpniu w amfiteatrze

2014-07-17 14:01:16 (ost. akt: 2015-07-24 13:03:09)
Wojciech Malajkat jest twarzą projektu, na zdjęciu - podczas Koncertu Niepodległości 11 maja 2013 roku w Warszawie

Wojciech Malajkat jest twarzą projektu, na zdjęciu - podczas Koncertu Niepodległości 11 maja 2013 roku w Warszawie

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Mrągowo, jedno z najbardziej znanych miast na Mazurach, słynie z takich wydarzeń, jak Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa czy Festiwal Kultury Kresowej. W tym roku dojdzie kolejne: koncert muzyki hybrydowej, realizowany jako Projekt Arboretum.

Koncert zaplanowano na 10 sierpnia 2014 roku, początek o godz. 16.30. Wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Urząd Miasta Mrągowo, we współpracy z firmą Sudawia. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Jak powiedzieli nam organizatorzy, celem tego mazurskiego projektu jest prezentowanie muzyki etnicznej i ludowej w nowoczesnych aranżacjach instrumentalnych. To nowy nurt muzyki, definiowany przez twórców jako muzyka hybrydowa. Ten niezwykły koncert odnosi się do szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego, a także ekologii i zrównoważonego rozwoju. Twórcy mają nadzieję, że projekt osiągnie status warmińsko-mazurskiego produktu regionalnego, rozpoznawalnego w całym kraju.

Wojciech Malajkat na mrągowskiej scenie


W projekt zaangażowanych jest dwoje znanych mrągowian. Prozatorsko-poetycką narrację wydarzenia poprowadzi popularny polski aktor Wojciech Malajkat. Dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum, autorką kompozycji i jego współwykonawcą, jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury polonijnej, która karierę muzyczną robiła od początku lat 90. XX wieku w Kanadzie, zaś od 5 lat jest dyrektorem muzycznym i wykonawczynią Koncertu Niepodległości. Do projektu został zaproszony śpiewający białymi głosami polsko-ukraiński zespół „Dziczka”, znany z popularyzowania magicznych pieśni kresowych oraz niezwykły wykonawca pieśni kurpiowskiej Adam Strug, promujący właśnie swoją najnowszą płytę, wydaną ze Stanisławem Sojką, „Strug, Leśmian, Soyka”.

Muzyka leśna i jazz


Inspiracją do premierowego Projektu Arboretum jest mało znana muzyka ludowa (leśna, wiejska i osadnicza), wywodzącą się z obszaru Kurpi, Podola, Polesia i Wołynia. Te niezwykłe klimaty ukazane będą w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostaną w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.
Do premierowej edycji Projektu Arboretum zatrudnionych zostanie blisko 30 muzyków i osób zaplecza technicznego. Wsparciem ww. występujących wokalistów będzie niezwykle rozbudowane instrumentarium. W projekcie mającym charakter sesyjny, pojawi się klasyczna jazzowa sekcja rytmiczna (piano, perkusja, gitara, bas, kontrabas), także akordeon, skrzypce, instrumenty perkusyjne i dęte, których uzupełnieniem będą liczne efekty elektroniczne.

Świt a capella


W ramach wydarzenia planowane jest zorganizowanie społecznej akcji „Arboretum o świcie”, która ma się odbyć nad jeziorem Czos, nad ranem 10 sierpnia 2014 roku. Zostaną do niej zaproszeni zarówno muzycy (uczestnicy Projektu Arboretum i Festiwalu Kultury Kresowej), jak i publiczność, aby wspólnie, a cappella, wykonać nad jeziorem nastrojowe pieśni ludowe.


Projekt Arboretum to nowe wydarzenie twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a także organizowanych w Toronto Polskiego Festiwalu Jazzowego i Polskich Zaduszek Jazzowych.

Wykonawcy:
Wojciech Malajkat (narracja), Ola Turkiewicz (kompozycje i śpiew), Adam Strug (śpiew), Zespół „Dziczka” (śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (piano, instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Janiszewski (akordeon, instrumenty klawiszowe), Jarosław Żeliński (flety), Marcin „Ritus” Ritter (bas, kontrabas), Przemek „Benbeneq” Kuczyński (perkusja) oraz Tomas Celis Sanches (instrumenty perkusyjne). Scenariusz i produkcja Projektu Arboretum - Jacek „Wiejski” Górski

Szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie wydarzenia

Muzyka hybrydowa:
Efektem pięciu lat współpracy muzyków jest wypracowanie własnego stylu, który określili muzyką hybrydową. Pojęcie hybrydy staje się coraz bardziej popularne, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często niepasujących do siebie. Twórczość ta inspirowana jest dziedzictwem kulturowym i środowiskiem naturalnym, ale nie stanowi to sztywnych ram kompozycji.
Istotą tego niekomercyjnego stylu muzycznego jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Twórcy ci często używali tzw. „cytatów” muzycznych, pochodzących z różnych nurtów, czy twórczości etnicznej, wbudowując je w nowe kompozycje lub własne interpretacje.

W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylach: jazzowym, klasycznym, elektronicznym, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej a także poezji śpiewanej, pieśniach tradycyjnych i innych.
Muzyczny temat, narracja i akompaniament łączą się w różnych nurtach, tworząc hybrydową, spójną całość, pomimo różnorodności części składowych utworów. Przejścia pomiędzy poszczególnymi partiami mogą być zarówno subtelne jak i dynamiczne.

Organizatorzy:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej – organizacja pozarządowa ustanowiona w celu ochrony, rewaloryzacji, odtwarzania i propagowania dziedzictwa Korony Polskiej, Polski Jagiellonów, Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz II Rzeczypospolitej, organizator Koncertu Niepodległości odbywającego się cyklicznie w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Zamku Królewskim w Warszawie.

Miasto Mrągowo - popularny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy na Mazurach. Miasto słynie z organizowanych corocznie Pikniku Country a także Festiwalu Kultury Kresowej oraz Mazurskiej Nocy Kabaretowej, które odbywają się w malowniczym Amfiteatrze położonym na brzegu jeziora Czos. Wyremontowany od podstaw w 2012 roku amfiteatr jest dziś nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem koncertowym z widownią liczącą 5280 miejsc (tj. o 2400 miejsc więcej niż Sala Kongresowa w Warszawie).

Aleksandra Turkiewicz (na zdjęciu obok podczas Koncertu Niepodległości 11 maja 2013 roku w Warszawie) założyła firmę Sudawia, która organizuje Koncert Niepodległości, a także projekty lokalne, jak Święto Racławickiej, piknik archeologiczny Kuchnia z Wykopalisk oraz społeczna akcja Niedziela Bez Bazgrołów. Ola Turkiewicz jest autorką i organizatorem odbywających się w Kanadzie wydarzeń: Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Toronto, Zaduszki Jazzowe w Toronto czy realizowany w Toronto i Warszawie cykl koncertów A little bit of Jazz. W 2009 roku powróciła do Polski po 20-letniej emigracji. Od 2009 roku jest twórcą i dyrektorem artystycznym Koncertu Niepodległości. W 2014 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczona została odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


Zobacz jeden z klipów promocyjnych koncertu:


Opr. ab

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Czos

    Jezioro Czos

    Jezioro leżące na obrzeżach Mrągowa. Ma urozmaiconą i rozwiniętą linię brzegową z niewielką wysepką w południowo-wschodniej...

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Techno #1446639 | 83.24.*.* 25 lip 2014 11:55

    A kiedy Techno Country? Było by ciekawie...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy