Szczytno: cmentarz żydowski

Szczytno: cmentarz żydowski

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Najstarsza macewa z 1833 roku leży na ziemi. W 2005 roku na cmentarzu żydowskim w Szczytnie naliczono 70 macew. W 2007 liczba ta zmalała do 50. Teraz jest ich jeszcze mniej.

Cmentarz żydowski (kirkut) w Szczytnie należy do najlepiej zachowanych na Warmii i Mazurach. Leży przy ulicy Łomżyńskiej w Szczytnie i jest jednym z najstarszych zachowanych cmentarzy na Warmii i Mazurach. Chowano tam ludzi w latach 1815-1937. Najstarsza zachowana tutaj macewa pochodzi z 1833 roku. Niedługo jednak nie będzie można jej zobaczyć, bo leży na ziemi. I tak zginie pamięć o Israelu Aronsonie (1789-1833).

W opracowaniach dotyczących dziejów Żydów podkreśla się, że cmentarz w Szczytnie należy do najlepiej zachowanych na Warmii i Mazurach. Zachowanych pewnie tak, ale jeżeli ktoś się tym cmentarzem nie zaopiekuje, to podzieli los Żydów, którzy kiedyś mieszkali w Szczytnie.

Ulica Łomżyńska, przy której znajduje się cmentarz, została wyremontowana. Urzędnicy nie powinni zatem mieć problemu z dojazdem na kirkut.

O historii Żydów w Szczytnie przeczytasz tutaj.

Zobacz zdjęcia z cmentarza żydowskiego w Gołdapi. Kliknij tutaj.
Zdjęcia: październik 2010.
Igor Hrywna


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tuituja2 #1873043 | 178.56.*.* 4 gru 2015 04:32

  A czy Żydzi szanują nie tylko nagrobki? Czy szanują w ogóle zwłoki? Zarabiają przecież i robią światową politykę na pokazywaniu zdjęć zwłok swoich rodaków (ale nie tylko), którzy umarli w Oświęcimiu. I to nawet nagich zwłok! A co z przeszczepami, handlem organami, promowaniem kremacji, badaniach na wyciętych podczas operacji organach i pobranych tkankach, badaniach na zwłokach i robieniem z nich preparatów, mrożeniu i niszczeniu zarodków... W dzisiejszych czasach zniszczenie nagrobka to chyba nie najgorszy jeszcze przykład na wandalizm, w porównaniu do powszechnego bezczeszczenia zwłok. A żydowscy lekarze studiujący medycynę w Polsce na czym się na studiach uczyli, na żydowskich zwłokach, czy zwłoki Polaków bezcześcili?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tuituja2 #1873039 | 178.56.*.* 4 gru 2015 04:06

   Nie rozumiem, co jest w tym obiekcie wg niektórych niezwykłego, zachwycanie się cmentarzami to chyba przejaw jakiejś nekrofilii?? Żydzi nie powinni mieć w naszym kraju jakichś przywilejów, wystarczy, że kiedyś sobie kupowali. Przecież podobno grób Polaka, jak nie opłaca rodzina jakiejś opłaty jest po jakimś czasie zajmowany przez następnego, dlaczego Żydzi mieliby mieć szczególne względy? Nie zgadzam się na to. Nie popieram likwidowania grobów, ale jestem za równym traktowaniem. Żydzi nie mogą mieć przywilejów.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Janusz #248985 | 83.9.*.* 5 kwi 2011 10:32

    Chcecie znać prawdę czym jest na dzień dzisiejszy ten cmentarz? Jest to wybieg dla psów, wielki kibel dla czworonogów. Głębiej kamienie z nagrobków służą jako siedliska dla kloszardów a czasami dla młodzieży uciekającej z lekcji z pobliskich szkół gdzie urządzają sobie libacje. Jedna z części to również boisko do gry w piłkę nożną, gdzie po jednej stronie z słupki bramki robią: kawałek pomnika oraz stojący krzyż. Nie udawajcie, że nie wiecie co się tam dzieje, wystarczy przejść się tam dowolnego dnia.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Szczytnianin #78426 | 89.228.*.* 16 paź 2010 18:44

     Paskudne polactwo, to samo co faszyzm, ruskie chachłactwo i polskie menelstwo. Nacje te cechuje brak szacunku i pogarde do drugiego człowieka, powinno coś takiego zniknąc z życia publicznego naszego Narodu.

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. kwas #77228 | 212.160.*.* 15 paź 2010 09:47

     Skandal,skandal,skandal

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Polecamy