Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Śladami pruskich grodzisk

2010-10-18 13:15:42 (ost. akt: 2014-07-02 10:29:01)
Śladami pruskich grodzisk

Autor zdjęcia: Andrzej Masłoń

O tym, że historia naszego regionu może zadziwić a nawet wzbudzić sensacje przekonali się w minioną sobotę członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej. Grupa miłośników historii swojej Małej Ojczyzny wybrała się na wyprawę w przeszłość, po grodziskach pruskich powiatu kętrzyńskiego.

Przy pięknej jesiennej aurze odwiedzili miejsca, które dla dawnych mieszkańców okolic Kętrzyna spełniały bardzo ważne funkcje. Dla wielu dzisiejszych mieszkańców tych terenów niewielkie wzniesienia, kopce czasami nie pasujące do współczesnego krajobrazu, nic nie znaczą, nie są nawet zauważane.

Dzięki tej wyprawie jej uczestnicy poznali historię plemion Bartów, ludzi którzy zamieszkiwali te ziemie kilka wieków przed nami. Poznano ich życie codzienne, zwyczaje, wierzenia. Szczególną uwagę uczestnicy wyprawy poświęcili problemom budowy umocnień, które miały dawać schronienie i stwarzać możliwość obrony przed napastnikami. Budowle te my współcześni nazywamy grodziskami.

Były to wybudowane z drewna obwarowania, zazwyczaj w miejscu naturalnie przystosowanym do ochrony i obrony, dodatkowo wzmocnione palisadą oraz zasiekami. Uczestnicy wyprawy przekonali się, że takich miejsc w naszym krajobrazie jest sporo. Obejrzeliśmy grodziska w Garbnie, w Równinie Górnej, Radoszach, Jegławkach i Wilczynach. Wyprawa dotarła również do Barcian, gdzie na miejscu dawnego grodziska Krzyżacy pobudowali również warownię obronną, ale już w zupełnie innym charakterze i przy zastosowaniu współczesnej im technologii.

Zakończenie i podsumowanie wyprawy odbyło się przy ognisku gdzie była jeszcze okazja do dyskusji i zaspokojenia ciekawości o tych ciekawych czasach i ludziach w nich żyjących. Ciekawą konkluzją wyprawy było stwierdzenie jednego z uczestników, który powiedział, że od tej pory na niektóre górki trzeba będzie spojrzeć nieco inaczej i z większym zainteresowaniem
Andrzej Masłoń

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ: Dziękujemy za informację! Czekamy także na Wasze wiadomości — zapraszamy do korzystania z formularza na portalu turystyka.wm.pl. lub poczty e-mail: i.hrywna@gazetaolsztynska.pl


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. byla mieszkanka #80020 | 83.9.*.* 19 paź 2010 00:15

    Równine poznaje,kiedys była wyższa ta gorka,zima sie fajnie zjeżdżalo na sankach,teraz juz tam chyba dzieciaki nie chodza.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz