Pasym: stary cmentarz ewangelicki

2010-10-26 08:50:30
Pasym: stary cmentarz ewangelicki

Ten cmentarz bardziej przypomina dżunglę, niż miejsce spoczynku dawnych mieszkańców Pasymia. Dżungle z jakiej miejscowe żule urządzili sobie bar pod chmurką.

Cmentarz założono w XVII wieku. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z połowy XIX wieku. Wygląda jednak na to, że nie dożywają już swoich dni.

Najciekawszy obiekt na cmentarzu są ruiny pochodzącej z połowy XIX w.kaplicy grobowej rodziny Rutkowskich. Cmentarz znajduje się przy drodze na Dźwierzuty, za młynem, przy ulicy Tartacznej.

Zobacz zdjęcia z nowego cmentarza ewangelickiego w Pasymiu. Kliknij tutaj.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Cmentarz ewangelicki (stary) w Pasymiu

  Cmentarz ewangelicki (stary)...

  Cmentarz ewangelicki z XVII w., usytuowany przy drodze do Dźwierzuty, z zabytkowymi nagrobkami oraz kaplicą.

 • Kalwa

  Jezioro Kalwa

  Zbiornik o bardzo urozmaiconej i rozwiniętej linii brzegowej z licznymi półwyspami i zatokami oraz ośmioma wyspami, z których...

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marcin #574584 | 157.25.*.* 25 lut 2012 19:08

  Zastanawiam się tylko, kto czuwa nad tym zabytkiem.... do koga należy ziemia i to jest właścicielem.... a co do żuli..bywają i piją na cmentarzu i nie tyko ...bydło które wyszło z pod chlewa i brakiem wychowania !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy