Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ogródek: Muzeum Michała Kajki

2010-11-02 05:00:00 (ost. akt: 2015-02-05 11:57:45)
Ogródek: Muzeum Michała Kajki

Ogródek to niewielka wieś koło Orzysza. Dom - muzeum Michała Kajki (1858-1940), poety i działacza mazurskiego, znajduje się tuż obok małego jeziora, na łagodnym morenowym wzniesieniu.

Wnętrze muzeum jest więcej niż skromne. Takim człowiekiem był Kajka. Z zawodu cieśla i murarz. Z woli Boga — poeta samorodek, który według legendy swe pierwsze wiersze pisał na deskach.

Muzeum ma charakter biograficzny. Na wystawie pokazano w sposób chronologiczny koleje życia, działalności i twórczości poety.

— Wystawione są tu egzemplarze kancjonałów, kalendarzy i czasopism, które Kajka czytał i w których drukował swoje utwory — mówi kustosz muzeum Elżbieta Nieszczerzewska. — Ponadto znajdują się rękopisy i książkowe wydania jego twórczości, wśród nich jedyny wydany za życia tomik wierszy Michała Kajki „Pieśni Mazurskie” z 1927 r.

W sypialni stoi łóżko, na którym zmarł Michał Kajka. Przekazał je muzeum syn Kajki, jeden z dwóch, którzy dożyli wieku dorosłego (Kajka pochował wcześniej ośmioro dzieci). W odrestaurowanym budynku gospodarczym mieści się wystawa sprzętu gospodarczego i narzędzi służących do ciesielstwa.

Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia, oprócz niedziel i poniedziałków w godz. 9-16. Więcej informacji pod numerem tel. 087-423-74-26. W okolicy warto zobaczyć stary ewangelicki cmentarz z grobem poety i jego rodziny, kościół w Klusach oraz cmentarze w Bartoszach i Talusach.

Agnieszka Żukowska

Ogródek (niem. Ogrodtken): Wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz położona nad jeziorem Kraksztyn i Druglin (Kaleńskie). Mieszkał tu i tworzył Michał Kajka, jeden z wybitniejszych twórców ludowych. Jego grób znajduje się na miejscowym cmentarzu. Wieś wymieniana w dokumentach z roku 1550,Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Muzeum Michała Kajki w Ogródku

  Muzeum Michała Kajki w Ogródku

  Ogródek to niewielka wieś koło Orzysza. Dom-muzeum Michała Kajki (1858-1940) poety i działacza mazurskiego,...

 • Druglin

  Jezioro Druglin

  Jezioro położone około 12 km od Ełku obok miejscowości Rożyńsk Skomacki. Jest to duży, płytki zbiornik o rozwiniętej...

 • Kraksztyn

  Jezioro Kraksztyn

  Jezioro położone około 15 km na zachód od Ełku. Jest to zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej. W otoczeniu pól, łąk i...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB