Dobre Miasto: tyle zostało po Niemcach

2010-11-01 06:00:00 (ost. akt: 2014-01-09 14:40:19)
Dobre Miasto: tyle zostało po Niemcach

- Tych trzech niemieckich grobów nie pozwolił ruszyć ksiądz - mówi starsza pani, którą spotkałem na cmentarzu w Dobrym Mieście. - Są tu pochowani przedwojenni proboszczowie - wyjaśnia.

Na cmentarzu przy ulicy Olsztyńskiej w Dobrym Mieście zachowało się kilka przedwojennych nagrobków. Te trzy, o których wspomniała starsza pani. Kolejny stoi na środku cmentarza. - Dba o niego rodzina z Niemiec- wyjaśnia moja przewodniczka po cmentarzu. - Kiedy tu przyjechałam po wojnie cały cmentarz był niemiecki - dodaje.

Niestety starsza pani nic nie wiedziała o 5 ocalałym pomniku, który na prawo, tuż za wejściem na cmentarz. Oparta jest o niego tablica z napisem: Tutaj spoczywa w Bogu mój ukochany Ojciec, nauczyciel Anton Linge.

Igor HrywnaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Te groby nie sa tak bardzo #91462 | 84.62.*.* 1 lis 2010 14:36

    po Niemcach jak po rodowitych Warmiakach, ktorzy w przeciwienstwie do Mazurow byli katolikami a, ze opuscili te ziemie to juz sprawa ludzi narzucajacych ustroje polityczne, bo ci pozostali po 1945 roku nie mieli problemu z naplywowa ludnoscia a raczej z milosciwie panujaca wladza ludowa i jej utrwalaczami.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Polecamy