Rezerwat Borki większy o 200 hektarów

2015-02-23 12:15:17 (ost. akt: 2015-02-25 13:12:55)
Rezerwat Borki większy o 200 hektarów

Autor zdjęcia: Wikipedia

Prawie dwukrotnie powiększyła się powierzchnia rezerwatu przyrody Borki. Zdecydował o tym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie, a zarządzenie w tej sprawie obowiązuje od 23 lutego 2015 r.

Rezerwat przyrody Borki został powołany w 1958 r., jego powierzchnia wynosiła dotychczas 232 ha. Celem utworzenia tam obszaru chronionego było pragnienie zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego pochodzenia naturalnego zawierającego zespoły charakterystyczne dla Puszczy Boreckiej.

Badania wokół rezerwatu


Przeprowadzona na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie inwentaryzacja fragmentów Puszczy Boreckiej, dotychczas nieobjętych ochroną rezerwatową, wykazała występowanie cennych zbiorowisk leśnych z charakterystycznymi dla nich gatunkami roślin i zwierząt. Stwierdzono między innymi występowanie chronionych gatunków mchów oraz porostów oraz rzadkich gatunków chrząszczy, a także muchołówki białoszyjej.

Decyzja: powiększyć rezerwat


Wyniki tych badań stały się podstawą do podjęcia działań w celu poszerzenia granic rezerwatu przyrody Borki. Obecnie całkowita powierzchnia rezerwatu, położonego w gminie Kruklanki, powiat giżycki oraz w gminie Kowale Oleckie, powiat olecki, wynosi 440,22 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych charakterystycznych dla Puszczy Boreckiej i związanych z nimi gatunków fauny i flory, w szczególności: żubra (Bison bonasus), muchołówki białoszyjej (Ficedula albicollis), dzięcioła białogrzbietego (Dendrocopos leucotos) i granicznika płucnika (Lobaria pulmonaria).
Materiał pozyskaliśy dzięki współpracy ze stroną http://portal.warmia.mazury.pl/Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Rezerwat przyrody Borki

  Rezerwat przyrody Borki

  Rezerwat leży w centrum Puszczy Boreckiej, w powiecie giżyckim w gminie Kruklanki na terenie Nadleśnictwa...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Rezerwat Przyrody Mokre

  Rezerwat Przyrody Mokre

  Rezerwat Przyrody Mokre (znany też pod nazwą Rezerwat Przyrody Jezioro Mokre) położony jest w województwie...

 • Rezerwat Przyrody Mazury

  Rezerwat przyrody Mazury - położony jest w województwie warmińsko mazurskim w powiecie oleckim w gminie...

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sasiad #2517879 | 37.47.*.* 12 cze 2018 16:37

  Na Rezerwacie ( Oświn. ) jest pełno kłusownikow co maja pełno siatek i kajaki schowane w chcinach.Co maja satki od strony Noych Guj i od strony Wyskoku i gdzie jest pałac trzeba takich łapac Z Guj kłusuje tez Irek P numer domu 24 na Rezerwacie ma pełno siatek tam tyle lat kłusuje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. z ostatniej chwili #1686361 | 5.185.*.* 10 mar 2015 20:36

  gospodarz tego obszaru boreckiej tak gospodaruje http://pracownia.org.pl/aktualnosci, 1140

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. borek #1685574 | 178.56.*.* 9 mar 2015 20:28

  to śmiesznie mało w porównaniu z pierwotną propozycją, jedno słowo "aż" i wydaje się że tu przyroda ma tak dobrze. Lekko ponad 4 % całej Puszczy Boreckiej podlega ścisłej ochronie w rezerwatach, to naprawdę niewiele, obszar niezmiernie cenny przyrodniczo, a wióry lecą....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy