Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kajaki: szlak krzyżacki

2010-12-12 17:38:00 (ost. akt: 2010-12-12 17:39:01)
Rydzewo: jezioro Niegocin

Rydzewo: jezioro Niegocin

Wielkie Jeziora Mazurskie już w średniowieczu były jednym z głównych szlaków komunikacyjnych wschodniej części państwa krzyżackiego. Zapraszamy Państwa do podróży tropami komturów ryńskich, wielkich mistrzów krzyżackich, królów pruskich i cesarzy niemieckich.

Proponujemy przepłynąć go w kilka dni. Rozpoczynamy w Rynie, u podnóża zamku krzyżackiego, skąd jeziorem Ryńskim płyniemy na południe, docierając do jez. Tałty. Trzymając się lewego brzegu docieramy do Kanału Tałckiego, którym wpływamy na jez. Tałtowisko.

Jest to 14 km szlaku. Przecinamy je, mijamy zatokę i wieś Zielony Gaj. Wpływamy do kanału Mioduńskiego, który prowadzi nas do wsi Szymonka. Istnieje tu możliwość uzupełnienia zapasów i zatrzymania się na nocleg. Następnie z jez. Szymoneckiego przedostajemy się w kierunku północnym na jez. Jagodne, którym po przepłynięciu 7 km, docieramy do Kanału Kula - "mazurskiego równika". Następnym punktem spływu jest jez. Boczne. Płynąc nim, po prawej stronie mijamy turystyczną miejscowość Rydzewo.

Z jeziora Boczne wpłyniemy na wody Niegocina. Od Giżycka dzieli nas 8 km. Sugerujemy poruszanie się wzdłuż zachodniego brzegu. Mijamy miejscowość Wilkasy, wzgórze z krzyżem św. Brunona i dopływamy do Giżycka.

Następnie Kanałem Łuczańskim docieramy do jez. Kisajno. Alternatywnym rozwiązaniem jest przeprawa Kanałem Niegocińskim i Jez. Tajty przez miejscowość Piękna Góra. Na Kisajnie występują liczne wyspy stanowiące rezerwaty ptactwa wodnego. Trzymając się wschodniego brzegu po pokonaniu ok. 10 km dopływamy do Półwyspu Królewski Róg.

Proponujemy skierować się na zachód, na widoczny Półwysep Fuledzki Róg, po minięciu którego wpłyniemy na jez. Dobskie, będące ostoją kormoranów. Z jez. Dobskie wracamy ponownie na otwarte wody jez. Dargin, skąd możemy się udać na północ w kierunku Sztynortu i Węgorzewa, lub "łabędzim szlakiem" wrócić do Giżycka, kończąc spływ.

źródło: CIT w Giżycku

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obużony #146652 | 83.9.*.* 15 gru 2010 16:32

    Co za idiota coś takiego wymyślił ? szlak Krzyżacki, no to tylko mógł wymyślić jakiś katolicki ksiądz .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. MAZUR #137028 | 83.9.*.* 6 gru 2010 20:05

    To jest szlak barbarzyńców krzyżowych, usłany grobami naszych przodków ! Co my mamy wspólnego z krzyżakami ? Dlaczego my mamy pamiętać o jakimś Brunonie ?przecież to był jeden z tych krzyżowych morderców który najechał , palił i mordował naszych pradziadów . Czegoś tutaj nie rozumiem , a może tak szlak A. HITLERA też tutaj bywał .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz