Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Giżycko: zielony szlak rowerowy

2010-12-23 12:00:00
Giżycko: zielony szlak rowerowy

Długość: 70 kilometrów. Trasa: Giżycko – Kożuchy Wlk. – Upałty M. – Kruklin – Sucholaski – Wydminy – Szczepanki – Miłki – Rydzewo – Kanał Kula – Bogaczewo – Giżycko

Rezerwat ornitologiczny J. Kożuchy. Żyje tu ponad 58 gatunków ptactwa błotnego i wodnego, z największą w Polsce kolonią mewy śmieszki.

Upałty Małe. Dwór z pocz. XX wieku, wchodzący w skład dawnego zespołu dworsko-pałacowego rodziny Kuhnke, rozległe zabudowania inwentarskie i gospodarcze oraz pozostałości parku.

Kruklin. Po lewej stronie panorama jez. Kruklin stąd bierze początek szlak kajakowy rzeki Sapiny.

Sucholaski. Gospodarstwo z hodowlą strusi. Tradycyjna zabudowa mazurska.

Wydminy. Miejscowość letniskowa o zabudowie małomiasteczkowej z przełomu XIX i XX wieku. Naprzeciwko Wydmin długa wyspa połączona z lądem dwoma mostami. Kościół poewangelicki z XVI w., obecny wygląd z 1857 r., z barokową amboną.

Rezerwat Łąki Staświńskie. Duży kompleks łąk zlokalizowanych na wilgotnych siedliskach, które dzięki dużemu udziałowi pięknie kwitnących roślin należą do bardzo efektownych elementów krajobrazu.

Lipińskie. Wieś założona w 1487 r. Na polach między wsią a Lipowym Dworem, po prawej stronie szosy, można obejrzeć ruiny bunkrów Giżyckiego Rejonu Umocnionego z czasów II w.ś. Około 100 m za ostatnimi zabudowaniami Lipińskich na prawo od drogi zniszczony cmentarz mazurski.

Pamry (niedaleko od trasy). Dwór z II poł. XIX w. stary park o kompozycji krajobrazowej z cennym, różnogatunkowym starodrzewem.

Staświny (w pobliżu trasy). Miejsce kultu średniowiecznych Prusów – grodzisko zwane „Świętą Górą” lub „Srebrną Górą”. Jadąc dalej w kierunku Miłek cmentarz mazurski oraz ruiny bunkrów GRU z II w.ś.

Miłki. Najstarszy kościół na Mazurach, wzniesiony w XV wieku w stylu gotyckim. Zabytkowy ołtarz z 1669 r., empora organowa z 1698 r., barokowa wieża. Obelisk poświęcony poległym I w.ś. 200 m na lewo od drogi Miłki–Rydzewo, po wschodniej stronie kanału między Buwełnem i Wojnowem cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w 1914 r. Zniszczone bunkry GRU z II w.ś. na szczytach wyniesień wzdłuż drogi.

„Stara Kuźnia” w Przykopie, (trochę poza trasą). Karczma w byłym majątku ziemskim rodziny Grossmann z zachowanym dworem i zabudowaniami gospodarczymi.

Rezerwat Bagno Nietlickie. 513 ha, jeden z najciekawszych użytków ekologicznych w regionie, największe w Polsce zlotowisko żurawi, ostoja bąka, rybitwy czarnokropiatki, wodniczów.

Rydzewo. Wieś z 1552 r., w jej centrum kościół z końca XVI w. łączący cechy gotyku i baroku. Ołtarz i empora z I poł. XVII w. Zabytkowa „Gospoda Pod Czarnym Łabędziem”.

Kanał Kula, 110 m długości, rozdzielający jezioro Boczne od jeziora Jagodnego. Przez żeglarzy miejsce to zwane jest „mazurskim równikiem” i często odbywa się tu „chrzest mazurski”.

Strzelce. Stanica wodna, zespół domków, pole namiotowe.

Wilkasy. Duża wieś letniskowa zał. w XV w. Za Wilkasami droga przekracza Kanał Niegociński łączący jezioro Niegocin i Tajty.


źródło: CIT w Giżycku

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Zielony szlak rowerowy w Giżycku

    Trasa: Giżycko – Kożuchy Wlk. – Upałty M. – Kruklin – Sucholaski – Wydminy – Szczepanki – Miłki – Rydzewo – Kanał Kula – Bogaczewo – Giżycko Podróż rozpoczynamy na rondzie, skręcamy w Plac Grunwaldzki, a następnie w ulicę Warszawską. Przez 3 km jedziemy...

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bardzo... #998302 | 89.229.*.* 22 lut 2013 13:44

    .... niebezpieczna trasa, nie polecam.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz