Mrągowo: muzyka hybrydowa znów zabrzmi w amfiteatrze

2015-07-24 13:01:07 (ost. akt: 2015-07-30 20:40:58)
Wojciech Malajkat jest twarzą i jednym z uczestników Projektu Arboretum. Tu na scenie mrągowskiego amfiteatru podczas koncertu w 2014 roku

Wojciech Malajkat jest twarzą i jednym z uczestników Projektu Arboretum. Tu na scenie mrągowskiego amfiteatru podczas koncertu w 2014 roku

Autor zdjęcia: Janusz Uciński

Mrągowo, jedno z najbardziej znanych miast na Mazurach, słynie z takich wydarzeń, jak Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa czy Festiwal Kultury Kresowej. W tradycję kulturalną miasta wpisuje się też powoli koncert muzyki hybrydowej, czyli Projekt Arboretum.

Drugi koncert muzyuki hybrydowej odbędzie się w niedzielę 9 sierpnia 2015 roku o godz. 17.30 w Amfiteatrze nad jeziorem Czos. To inspirowane dziedzictwem kulturowym, przyrodniczym i krajobrazowym wydarzenie nawiązuje również do ekologii i zrównoważonego rozwoju, ma także szanse stać się rozpoznawalnym warmińsko-mazurskim produktem regionalnym. Projekt Arboretum objęty został patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina

W projekt zaangażowanych jest dwóch znanych mrągowian. Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, zaś prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia poprowadzi aktor i reżyser Wojciech Malajkat.
Ola Turkiewicz to polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Od 7 lat jest dyrektorem muzycznym oraz jednym z wykonawców Koncertu Niepodległości w Warszawie. W Projekcie Arboretum wystąpią także: znany pieśniarz kurpiowski Adam Strug oraz Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka”. Wokalistom towarzyszyć będą znakomici polscy instrumentaliści sesyjni.

Inspiracją tegorocznego Projektu Arboretum są zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur oraz Kurpiów. Te niezwykłe klimaty ukazane będą w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.Projekt Arboretum to wydarzenie wykreowane przez twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim w Warszawie, a także organizowanych w Toronto Polskiego Festiwalu Jazzowego i Polskich Zaduszek Jazzowych. Efektem wydarzenia jest integracja miłośników etnografii i melomanów, osób starszych i młodzieży, ludzi o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, także cudzoziemców.

Wykonawcy:
Wojciech Malajkat (narracja), Ola Turkiewicz (kompozycje i śpiew), Adam Strug (śpiew), Justyna Czerwińska (śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Janiszewski (akordeon, instrumenty klawiszowe), Paweł Iwaszkiewicz (flety), Marcin „Ritus” Ritter (bas, kontrabas), Przemek „Benbeneq” Kuczyński (perkusja) oraz Tomas Celis Sanches (instrumenty perkusyjne). Scenariusz i produkcja Projektu Arboretum - Jacek „Wiejski” Górski.


Wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczpospolitej oraz Urząd Miasta Mrągowo. Współorganizatorem Projektu Arboretum są Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wsparcia Projektowi Arboretum udzieliły: Volvo Cars Poland Sp. z o.o.; Lasy Państwowe; bank BGZ BNP Paribas S.A. oraz iSpot Aplle Premium Reseller – Partner Technologiczny Projektu Arboretum.
Wstęp na Projekt Arboretum jest wolny.


Zobacz krótką relację telewizyjną z Arboretum w 2014 roku:

Muzyka Hybrydowa:
Pojęcie hybrydy staje się coraz bardziej popularne, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często niepasujących do siebie. Istotą tego niekomercyjnego stylu muzycznego jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Twórcy ci często używali tzw. „cytatów” muzycznych, pochodzących z różnych nurtów, czy twórczości etnicznej, wbudowując je w nowe kompozycje lub własne interpretacje.
W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylach: jazzowym, klasycznym, elektronicznym, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej a także poezji śpiewanej, pieśniach tradycyjnych i innych.
Muzyczny temat, narracja i akompaniament łączą się w różnych nurtach, tworząc hybrydową, spójną całość, pomimo różnorodności części składowych utworów. Przejścia pomiędzy poszczególnymi partiami mogą być zarówno subtelne jak i dynamiczne.

Ola Turkiewicz podczas występu w Mrągowie na koncercie Projekt ArboretumOla Turkiewicz – polsko-kanadyjska kompozytorka i wokalistka jazzowa. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Toronto, Zaduszek Jazzowych w Toronto. Współtwórca i dyrektor artystyczny Koncertu Niepodległości w Warszawie oraz Projektu Arboretum, a także twórcą stylu muzyki hybrydowej wykorzystywanego w aranżacjach i nowych kompozycjach, które przygotowuje do swoich autorskich projektów. W uznaniu zasług dla kultury została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla kultury Polskiej” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Warszawy”, nadaną przez Radę Warszawy.


Jacek Jacek „Wiejski” Górski - współtwórca, producent, scenarzysta i reżyser Koncertu Niepodległości oraz Projektu Arboretum. W latach 80. jeden z założycieli Federacji Młodzieży Walczącej, członek Grup Oporu „Solidarni”, uczestnik strajków studenckich 1988-89. Wydawca i kolporter niezależnych młodzieżowych pism, drukarz prasy podziemnej, emiter podziemnego Radia „Solidarność”. W uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce i kultury odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Warszawy”, nadaną przez Radę Warszawy.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Czos

    Jezioro Czos

    Jezioro leżące na obrzeżach Mrągowa. Ma urozmaiconą i rozwiniętą linię brzegową z niewielką wysepką w południowo-wschodniej...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB