Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztyn: Dom Gazety Olsztyńskiej

Olsztyn: Dom Gazety Olsztyńskiej

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

W centrum Targu Rybnego w Olsztynie stoi niski, ceglany budynek. To Dom Gazety Olsztyńskiej. Budynek jest rekonstrukcją przedwojennej redakcji „Gazety Olsztyńskiej”. Mieści się w nim muzeum historii Olsztyna.

Targ Rybny, wcześniej plac Karola Świerczewskiego, wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Szczególnie burzliwe komentarze wywołała budowa nowoczesnych kamieniczek, które obecnie stoją na placu. Wśród nich znajduje się niski, ceglasty budynek. To Dom Gazety Olsztyńskiej.

O odrestaurowanie budynku starali sie społecznicy, skupieni w Towarzystwie Przyjaciół Gazety Olsztyńskiej. Z ich inicjatywy powołany został nawet Społeczny Komitet Odbudowy.

— To bardzo nietypowe muzeum — zachwyca się pani Zofia, mieszkanka Jarot. — Zwiedza się je w bardzo kameralnej atmosferze. Nigdy nie ma tu tłumów. Dzięki temu można spokojnie prześledzić zdjęcia starego Olsztyna i powspominać. A moja wnuczka nie mogła uwierzyć, że kiedyś na takim sprzęcie przygotowywano gazetę. To żywa nauka historii.

Dzisiejszy Dom Gazety Olsztyńskiej nie różni się od swojego pierwowzoru, w którym od 1920 roku mieściła się redakcja „Gazety”.

Okolice Targu Rybnego w Olsztynie trwale zabudowano dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Domy stanęły tu zwartymi szeregami, tworząc siatkę uliczek, których już nie ma: Młyńskiej, Garncarskiej i Poprzecznej. Stanął tu również niepozorny dom, siedziba redakcji i administracji „Gazety Olsztyńskiej”.

Równie ciekawa jest historia miejsca, gdzie drukowano „Gazetę Olsztyńską”. Pierwsza drukarnia mieściła się przy ul. Prostej. Później została przeniesiona do budynku przy Starym Mieście, gdzie kiedyś stała „burmistrzówka”, czyli dom Jana z Łajs.

W domu przy ul. Młyńskiej, czyli części Targu Rybnego, poza księgarnią mieściła się również drukarnia. 1 września 1939 roku gestapo opieczętowało lokal redakcji i drukarni. Pracowników aresztowano i wywieziono do obozów koncentracyjnych.

W lutym 1940 roku w obozie koncentracyjnym Hohenbruch koło Królewca rozstrzelano Seweryna Pieniężnego juniora, ostatniego przed wojną redaktora „Gazety”.

Z powierzchni miasta zniknęła wtedy też siedziba „Gazety Olsztyńskiej”. Budynek został wyburzony.

Odbudowano go w 1992 roku. Teraz mieści się tam się oddział Muzeum Warmii i Mazur. W zasobach muzeum znajdują się zbiory i ekspozycje dotyczące przede wszystkim historii Olsztyna.

Wystawy:
Olsztyn. Szkice do dziejów miasta
Głównym tematem prezentacji są ludzie, którzy swym życiem oraz działalnością miasto i jego historię tworzyli, a także osoby wybitne i znane, dla których Olsztyn był miejscem urodzenia.

„Gazeta Olsztyńska” (1886-1939)
"Gazeta Olsztyńska" (1886-1939). Ekspozycja przedstawia zarówno historię "Gazety Olsztyńskiej", jak i dzieje polskiej ludności zamieszkującej Warmię: podtrzymywanie i propagowanie tradycji oraz języka polskiego.

Drogą przez warmińską wieś.
Wystawa ukazująca życie codzienne na warmińskiej wsi.

Muzeum jest czynne:
codziennie (oprócz poniedziałków)
w godz. 9.00 – 16.00

W sezonie letnim:
czerwiec – sierpień:
godz. 9.00 – 17.00


Ceny biletów w Domu Gazety Olsztyńskiej
normalny - 6 zł
ulgowy - 4 zł
rodzinny (2+1) - 13 zł
rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) - 16 zł
przewodnik w języku polskim - 30 zł
(tylko grupy wcześniej umówione)

Dom "Gazety Olsztyńskiej": Targ Rybny 1, tel: (89) 534-01-19
Strona internetowa: kliknij tutaj


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB