Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jeziorak bardziej ekologiczny

2010-12-15 12:51:09 (ost. akt: 2010-12-15 13:32:40)
Jeziorak bardziej ekologiczny

3,4 miliona złotych będzie kosztować budowa ekomariny nad Jeziorakiem. Ekomarina powstanie przy plaży miejskiej w Siemianach. W środę, 15 grudnia w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisano umowę dofinansowania tej inwestycji.

- Budowa ekomariny to kolejne działanie na rzecz ochrony Jezioraka – mówi Krzysztof Harmaciński, wójt Gminy Iława. – Szacujemy, że w sezonie po jeziorze pływa nawet 1200 jachtów.


Budowa ekomariny, która będzie wyposażona między innymi w instalacje do odbioru nieczystości , była więc koniecznością. Nowa inwestycja będzie gotowa wiosną 2012 roku. Budowa portu będzie kosztowała ponad 3,4 mln zł, z czego ponad 2,6 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Ekologiczny port w Siemianach to kolejna taka inwestycja w regionie. Przed 1 maja 2011 roku, czyli przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego, większość ekomarin będzie już funkcjonowało. Nowe przystanie powstaną m.in. w Mikołajkach, Mrągowie i PTTK w Wilkasach nad Niegocinem.


Do 2013 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przeznaczy na budowę ekologicznych portów ponad 7 mln zł.
Grzegorz Siemieniuk

Zobacz: Siemiany

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ: Dziękujemy za informację! Czekamy także na Wasze wiadomości . Zapraszamy do korzystania z formularza na portalu turystyka.wm.pl. lub poczty e-mail: i.hrywna@gazetaolsztynska.plCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pływak #147831 | 46.134.*.* 16 gru 2010 20:38

  Mieszkam nad Mamrami i tu żadnego fekaliowca na oczy nie widziałem. Jeśli jest nad Jeziorakiem tak jak napisał żeglarz, to tylko pogratulować. Tam gdzie mieszkam marinę maja dopiero w planach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Żeglarz #147537 | 83.9.*.* 16 gru 2010 15:49

  To co robią włodarze gmin j.Jeziorak to jest ewenement na skalę ogólnopolską nareszcie brzegi są czyste jest gdzie wylać zawartość chemicznych WC i zostawić śmieci które co trzy dni odbiera statek ochrzczony przez nas żeglarzy jako "Fekaliowiec"a to że jest w naszym kraju kilku durniów wśród których największy to p.Molenda armator jachtu "Roma" z Krakowa który lubi iść w krzaki z saperką a drażnią go bardzo pływające pomosty podobno wszystkie postawiono w jego ulubionych miejscach,ja pływam po Jezioraku od wielu lat i właśnie te zmiany powodują że już nie mamy czego się wstydzić oby władze innych regionów naszego pięknego kraju wzięły przykład a przede wszystkim wyciągnęły wnioski z tej działalności to było by pięknie , bo przecież my tu nie przyciągniemy wielkiego przemysłu ale rozwijając infrastrukturę możemy przyciągnąć turystę.Mamy piękne jachty żaglowe i motorowe tylko nie bardzo jest je gdzie zatankować wodą ,paliwem ,oddać śmiecie i fekalia.Moim zdaniem "Władza"powinna zająć się łamaniem prawa przez właścicieli nadbrzeżnych posiadłości którzy grodzą brzegi jezior i rzek i budują nielegalnie pomosty,wiem że to wołanie na puszczy bo kto sobie będzie zabraniał wiadomo kto tam się buduje.Proszę też żeby ci mali ludzie którzy nie znają sprawy nie wypowiadali się na ten temat Na zakończenie chciałbym pogratulować władzom gmin dotychczasowych osiągnięć i rozpoczęcia nowych inwestycji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Q #147294 | 91.212.*.* 16 gru 2010 11:19

  a może zabetonować Jeziorak? i będzie duży plac do jazdy na wrotkach...? władza nie będzie się musiała martwić śmieciami, nieczystościami itd. i nawet zachód słońca na tle betonowego jeziora będzie ładniejszy..."władzo" mam nadzieje że wiesz co to ironia i nie podchwycisz mojego pomysłu:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pływak #146605 | 46.134.*.* 15 gru 2010 15:26

  Czyli wszystek syf z łodzi ląduje w Jezioraku. Decydenci o tym wiedzą i się na to godzą. Podobnie zresztą we wszystkich jeziorach tego zasranego cudu natury. Pieniądze z unii marnotrawione są huśtawki i place zabaw, a na ratowanie jezior jak wystarczy. Dlaczego odbiorem nieczystości nie są obciążane firmy czarterujące łodzie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz