Mosty w Botkunach

2024-09-27 17:40:00 (ost. akt: 2024-09-27 17:50:17)
Mosty w Botkunach

Autor zdjęcia: Andrzej Malinowski

Linia kolejowa Botkuny-Żytkiejmy o długości 36 km była fragmentem linii Gołdap-Żytkiejmy-Gąbin (Gusiew). Zaprojektowano ją w 1907 r. tuż przy granicy prusko-rosyjskiej, ponieważ miała pełnić funkcje strategiczno-militarne.

Linię położono na terenie polodowcowym, poprzecinanym głębokimi dolinami i wąwozami; dlatego też wybudowano kilkanaście obiektów inżynieryjnych typowych dla terenów górskich, wśród których najciekawszymi są wiadukty w Stańczykach, Kiepojciach i Botkunach.

Wszystkie one miały być dowodem potęgi Prus. Dwa trzyprzęsłowe wiadukty w Botkunach znajdują się w lesie 5 kilometrów na wschód od Gołdapi. Ich przęsła łączą brzegi doliny rzeki Jarki. Mosty mają około 15 metrów wysokości i 50 m długości. Są dobrze ukryte pośród drzew i gęstych zarośli. Przez jeden z nich biegnie piaszczysta droga – można ją przejechać i nawet nie zauważyć … mostu!

Jarka jest rzeką trzeciego rzędu, górnym odcinkiem Gołdapy, o długości 32,4 km. Powierzchnia zlewni wynosi 237,1 km2. Jej źródła znajdują się w masywie Magdalenki na północny-zachód od Kowali Oleckich.

Jarka zbiera wodę z bardzo wielu strumieni i strumyków; większe dopływy to Dzięgielka, Lakielska Struga i Górny Potok, łączący Wilkaskę i Pogorzelską Strugę. Ujście Jarki do jeziora Gołdap znajduje się około 300 m od wypływu rzeki Gołdapy. Brzegi rzeki są łatwo dostępne. Wije się ona zakolami i tworzy piękne meandry. Przy wiaduktach płynie wartkim, głośnym strumieniem. Jest spokojna w okolicach wsi Bronisze. Można tutaj zaobserwować jelenie, sarny i łosie. Jest ich dużo. Okoliczna Puszcza Romincka przez stulecia była rewirem łowieckim władców Prus. W połowie XIX stulecia rozpoczęto w niej planowaną gospodarkę łowiecką, a jeleń romincki stał się światowym symbolem sukcesów myśliwskich.

Mosty w Botkunach leżą około 7 kilometrów na wschód od Gołdapi.


Andrzej Malinowski




Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy