Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mrągowo: Festiwal Kultury Kresowej 2010

2010-12-17 09:10:00 (ost. akt: 2014-10-23 15:48:20)
Mrągowo: Festiwal Kultury Kresowej 2010

Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie to największe kresowe wydarzenie w Polsce. Dlatego kresowiacy nazywają Mrągowo kresową stanicą nad Czosem.

Kultura kresowa jest radosna i pogodna, otwarta na inne narody, gdyż takie było życie tam, na byłych Kresach. Kresowiacy mieszkali wśród wielu narodów. Dzięki temu czerpali z tego, co dobre i piękne w ich obyczajach, a oni przyjmowali polską kulturę i tradycję. I tak kultura, niczym w tyglu, mieszała się z innymi – a dziś, co roku, możemy wynik tych przemian oglądać podczas Festiwalu Kultury Kresowej.

Festiwal Kultury Kresowej to trzy dni imprez festiwalowych w Mrągowie, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Do Mrągowa przyjadą zespoły muzyczne i taneczne z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.

- Jakby sto wrzecion pełnych różnobarwnej wełny wiło się po izbie z turkotem i okręcało się tak szybko, że już żadne oko nie rozeznało, gdzie chłop, gdzie kobieta; nic, ino jakby kto tęczę rozsypał i bił w nią wichurą, że grała kolorami, mieniła się i wiła coraz prędzej, wścieklej, zapamiętalej... - tak w "Chłopach" Władysław Reymont opisywał oberka, którego tańczono podczas wesela Maćka Boryny i Jagny. Tak też tańczą na deskach mrągowskiego amfiteatru i na scenie na Placu Unii Europejskiej zespoły kresowe. .

— Zawsze byliśmy Polakami i jesteśmy nimi. Przywozimy do Mrągowa, wszystko co mamy najlepszego i najbardziej zasłużonego dla kultury polskiej — mówi Apolonia Skakowska, prezes Centrum Kultury Polskiej na Litwie.

Festiwal odbywa się w pierwszy weekend sierpnia.

Festiwal Kultury Kresowej 2010:


Festiwale z innych lat: kliknij tutaj

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB