Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich

2015-09-23 15:10:28 (ost. akt: 2015-09-23 15:20:01)
Ponaddwustuletni grab w rezerwacie

Stuletni grab w rezerwacie

Autor zdjęcia: Karduelis/Wikimedia Commons

Lasy rezerwatu leżą w zachodniej części Pojezierza Mazurskiego, w makroregionie Pobrzeża Warmińskiego, w pobliżu wsi Kwitajny. Obszar chroniony stanowi fragment dużego niegdyś kompleksu leśnego o charakterze puszczy pierwotnej.

Obszar chroniony znajduje się w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk, w Nadleśnictwie Młynary. Zajmuje powierzchnię 9,23 ha. Tereny rezerwatu są w całości równinne i stanowią pierwotną faunę moreny dennej ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Obszar chroniony stanowi fragment dużego niegdyś kompleksu leśnego o charakterze puszczy pierwotnej. Dowodem na to są dęby mające 230-300 lat w postaci górnego piętra drzewostanu.
Rezerwat przylega do dużego kompleksu leśnego, w którym występuje jeleń, sarna, dzik, zając szarak, drobne ssaki, płazy i gady typowe dla lasów liściastych północnej Polski. Występuje tu wiele gatunków ptaków: sikorki, dzięcioły, zięby, sójki, puszczyki, myszołowy i inne.
Występują tu również lipa drobnolistna i grab w wieku ponad 100 lat.

Pod względem przyrodniczo-leśnym rezerwat jest położony w I Krainie Bałtyckiej, dzielnicy Elbląsko-Warmińskiej. Lasy rezerwatu leżą w regionie zachodniej części Pojezierza Mazurskiego, w makroregionie Pobrzeża Warmińskiego.

W rezerwacie można wyróżnić dwa zbiorowiska roślinne: Tilio–Carpinetum i Circaeo–Alnetum. W zbiorowiskach Circaeo–Alnetum występuje las jesionowo-olszowy, który zajmuje bardzo małą powierzchnię (kilku arów). Drzewostan tworzy olsza czarna oraz warstwa krzewów z lipy. Runo zdominowane jest wiosną przez ziarnopłon wiosenny, a latem przez pokrzywę i gwiazdnicę gajową. W skład runa wchodzą: marzanny, szczawik, gajowiec, gwiazdnica, dąbrówka, konwalijka, zawilec i podagrycznik.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB