Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Krutynia: spływ kajakiem po królowej mazurskich rzek

2011-06-22 08:10:00 (ost. akt: 2014-01-08 11:16:46)
Krutynia: spływ kajakiem po królowej mazurskich rzek

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Najbardziej kultowa rzeka na Mazurach? Krutynia oczywiście. Kajakiem można ją przepłynąć całą, albo tylko kilkukilometrowy odcinek. Jest tam po prostu pięknie. Wiem, bo sprawdziłem na własnej skórze.

Nazwa Krutynia w języku pruskim oznacza tyle, co krętą rzeka. I taka Krutynia jest w rzeczywistości, ale nawet osobnik mający kontakt wyłącznie z wodą w wannie czy "Mazowszanką" da tam sobie radę.

Cały szlak kajakowy liczy 109 kilometrów. Nurt rzeki Krutyni jest na ogół wolny, a rzeka tworzy liczne zakola. Zaczyna się w Sorkwitach i kończy w Rucianem-Nidzie. Po drodze mamy: 20 jezior, 8 rzek, 2 kanały, 6 rezerwatów i sporo fajnych miejsc do obejrzenia. Przede wszystkim jednak mamy Krutynię i to, co wokół niej żyje i rośnie.

Na całym szlaku Krutyni działają wypożyczalnie kajaków. Z reguły można tam zostawić swój samochód i odebrać go w miejscu zakończenia spływu. Firmy organizują tez spływy grupowe. Przepłynięcie szlaku od Sorkwit do Rucianego zajmuje 7-8 dni. We wsi Krutyń można też wynająć łódź z flisakiem.

Krutynia płynie wśród nieskażonej, dzikiej przyrody. Można tam np. spotkać orła bielika. Krutynia to najpiękniejszych kajakarski szlak nizinny w Europie. Przebiega przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. Po drodze miniemy aż 6 rezerwatów: "Ławny Lasek", "Królewska Sosna", "Krutynia", "Krutynia Dolna", "Pierwos", "Jezioro Nidzkie".

Na początku i końcu szlaku czekają na nas dwie niespodzianki. Na 1,5-kilometrowym odcinku rzeczki Sobiepanka (za Sorkwitami), możemy płynąć z prądem lub pod prąd. Wszystko zależy od tego, czy wiatr wieje od strony jeziora Lampasz czy od jeziora Kujno.

Między Kamieniem a Rucianem przepłyniemy między innymi przez śluzę "Guzianka", która podniesie nas z kajakiem o 2,2 metra wyżej. W sezonie możemy tam trochę poczekać; kolejka jachtów i kajaków ustawia się po obu stronach śluzy, ruchem steruje... nasza kultura wodniacka.

Spływ Krutynią trzeba obowiązkowo uzupełnić zwiedzaniem. W Sorkwitach warto obejrzeć zabytkowy kościół ewangelicki. Później można zajrzeć do Zgonu wsi zamieszkałej niegdyś przez Mormonów i Wojnowa, wsi założonej przez rosyjskich starowierców. W Ukcie proponuję spacer miedzy starymi drewnianymi domami.

Oczywiście po drodze żaden szanujący się kajakarz nie zapomni o wdepnięciu na chwile do wsi Krutyń. Kto chce może iść na jarmark pamiątek lub uciec do lasu, w którym po kilku krokach zapomnimy o cywilizacji.

Trasa Warpuny - Ruciane Nida:

jezioro Warpuńskie
jezioro Gielądzkie
jezioro Lampackie (Sorkwity)
rzeka Sobiepanka
jezioro Borowski Las
rzeka Babięcka Struga
jezioro Dłużec
jezioro Białe
jezioro Gant
Babięta
jezioro Zyzdrój Wielki
jezioro Zyzdrój Mały
jezioro Spychowskie
jezioro Zdrużno
jezioro Mokre
Zgon
Krutyń
Krutyński Piecek
Zielony Lasek
Wojnowo
Ukta
jezioro Gardyńskie
jezioro Bełdany
jezioro Nidzkie
Ruciane-Nida

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak Krutyni

Przewodniki lokalne

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polonista #304917 | 178.235.*.* 25 cze 2011 23:07

  Kajakiem się płynie, w kajaku się siedzi albo opala, ale też płynie, natomiast na kajaku raczej nie, tak jak raczej się nie jeździ na samochodzie. Na kajaku można siedzieć (na samochodzie też, tylko po co?) albo zrobić interes korzystnie sprzedając. Bogaty ten nasz język.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kaj #248800 | 88.156.*.* 4 kwi 2011 22:49

  Na kajaku? czy może w kajaku? albo kajakiem? jak jest poprawnie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz