Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Dobre Miasto: kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych

Dobre Miasto: kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Kolegiata w Dobrym Mieście to jeden z największych i najpiękniejszych kościołów na Warmii i Mazurach. W środku możemy zobaczyć między innymi ołtarz mariacki z około 1430 roku.

Kolegiatę zbudowano w latach 1357 - 1389. Ma długość 61,5 metra i szerokość 25,5 m. Na jubileusz 600-lecia ukończenia jej budowy Papież Jan Paweł II 19 maja 1989 roku obdarzył kościół tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej.

Ołtarz główny powstał w latach 1743-1748. Zdobią go rzeźby męczenników Wojciecha i Stanisława. W nawie południowej znajduje się ołtarz mariacki z około 1430 roku. W nawie północnej późnogotycki tryptyk z rzeźbioną grupą św. Anny Samotrzeć z około 1500. Przy drugim filarze południowym jest ołtarz św. Sebastiana (z 1642). Po przeciwległej stronie znajduje się ołtarz Trójcy Świętej z końca XVII wieku. Bogato zdobiona ambona pochodzi z 1693 roku.

ih


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB