Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Drwęca: szlak kajakowy

2010-12-25 15:50:00 (ost. akt: 2013-12-10 15:07:00)
Drwęca: szlak kajakowy

Drwęca to jedyna rzeka w Polsce, która od źródeł do ujścia jest rezerwatem przyrody. Czysta woda, leśne jeziora i malownicze przełomy. Kajakarze uznają Drwęcę za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

Drwęca ma ponad 250 kilometrów długości. Wypływa w okolicy wsi Mielno na południowy zachód od Olsztynka. Kończy bieg wpadając do Wisły.

Pierwsze 8 kilometrów Drwęca płynie w długim na 8 km i głębokim na 20-30 m wąwozie zwanym Czarcim Jarem. Ten odcinek polecamy tylko wytrawnym kajakarzom. Szlak Drwęcy od Ostródy można z czystym sumieniem polecić nawet wakacyjnym kajakarzom. Minusem szlaku jest mała baza noclegowa.

Swój kajak najlepiej zwodować w Rychnowskiej Woli lub Starych Jabłonkach, skąd przez jeziora Szeląg Mały i Wielki oraz rzekę Szelążnicę możemy dopłynąć do Ostródy i jeziora Drwęckiego.

Opis szlaku:

1. Odcinek Rychnowska Wola - Ostróda - 27 kilometrów
Trasa: Rychnowska Wola, most drogi nr 7. Koło hodowli pstrągów musimy przenieść kajak na odległość 300 metrów. Jezioro Ostrowin,wypływ Drwęcy, ujście rzeki Grabiczek. Ostróda, ujście Drwecy do jeziora Drwęckiego kolo zamku.

2. Odcinek Ostróda - Bratian - 44 kilometry
Trasa: Wylot Kanału Elbląskiego, wypływ Drwęcy z jeziora Drwęckiego, Samborowo, ujście Iławki, ujście Rudej, Bratian, ujście Welu.

3. Odcinek Bratian - Kurzętnik - 10 kilometrów
Trasa: Mszanowo, Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik

4. Odcinek Kurzętnik - Brodnica- 42 kilometry
Trasa: Topiele, ujście Brynicy, Tama Brodzka, ujście Skarlanki, Brodnica,

5. Odcinek Brodnica - Golub Dobrzyń- 45 kilometrów
Trasa; ujście Rypienicy , Golub Dobrzyń,

6. Odcinek Golub Dobrzyń - Złotoria - 41 kilometrów
Trasa: ujście Ruźca, Lubicz, Złotoria: ujście Drwęcy do Wisły


Płynąc Drwęca na pewno nie będziemy narzekać na monotonny krajobraz. Na trasie spływu zaskakuje również bogactwo świata zwierząt. Zobacz opis Drwęcy: kliknij tutaj.


Zobacz inne szlaki:
Krutynia
Marózka
Sapina
Łyna
Wel


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Szlak kajakowy Drwęcą

    Drwęca to prawy dopływ Wisły, wypływa ze zbocza wzniesienia, położonego 4 km na północny zachód od Mielna i ok. 1,5 km na południe od wsi Drwęck. Jej źródła znajdują się na wysokości 160 m n.p.m. W Ostródzie wpływa do Jeziora Drwęckiego, z którego wypływa...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB