Jezioro Gołdopiwo

2010-12-31 08:00:00 (ost. akt: 2010-12-29 14:43:52)
Jezioro Gołdopiwo

Z tym jeziorem jest mały problem. Bo powinno nazywać się Gołdapiwo. Z niemieckiego od "Goldapgar See" lub z polskiej "Gołdapy". Oficjanie nazywa się jednak Gołdopiwo.

Gołdopiwo: jezioro na Mazurach położone koło wsi Kruklanki. Powierzchnia 840 h. Długość 5,4 km, szerokość 2,7 km. Maksymalna głębokość 24 metry. Średnia głębokość 11 metrów. Woda w jeziorze ma 2 klasę czystości. W Gołdopiwie występują: sielawa, leszcz, płoć, sieja, węgorz, okoń, szczupak. Jezioro dzierżawi Polski Związek Wędkarski.

W bezpośrednim sąsiedztwie jeziora jest kilka pól namiotowych i ośrodków wypoczynkowych z możliwością wypożyczenia łodzi. Brzegi jeziora są z reguły wysokie. Dostęp jest tylko od północy, gdyż tam brzegi są częściowo zalesione. Kilka kilometrów od wschodniego brzegu jeziora zaczyna się Puszcza Borecka. Gołdopiwo znajduje się w strefie ciszy Puszczy Boreckiej.

Wokół jeziora leżą: Kruklanki, Jeziorowskie, Jasieniec, Jasieńczyk, Przerwanki.

Wokół jeziora szlak rowerowy. Prze jezioro przebiega szlak kajakowy rzeki Sapina.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Gołdapiwo

    Jezioro Gołdapiwo

    Zbiornik o miernie rozwiniętej linii brzegowej, mało urozmaiconej rzeźbie dna, ławicy regularnie wykształconej, bez nagłych...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy