Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Glaznoty: wieś pod Dylewską Górą

Glaznoty: wieś pod Dylewską Górą

Glaznoty (niem. Marienfelde) założyli Krzyżacy w 1328 roku. Wieś leży na uboczu głównych dróg, 17 kilometrów na wschód od Lubawy i 26 kilometrów na południe od Ostródy. 3 kilometry od wsi leży Dylewska Góra (312 metrów). To najwyższe wzniesienie na terenie Warmii i Mazur.

We wsi stoją dwa kościoły. Kościół ewangelicko - metodystyczny zbudowano około 1400 roku. Przebudowany w XVIII wieku. Odrestaurowany w 1899 roku i ponownie w 2004 roku. Zbudowany na planie prostokąta z kwadratowa wieżą od frontu. W środku ołtarz z 1860 roku. We wsi resztki cmentarza ewangelickiego.

Drugi kościół w Glaznotach zbudowano na przełomie XIX i XX wieku dla katolików, którzy osiedlali się w Glaznotach i okolicy. Do tej pory jest użytkowany przez katolików.

W Glaznotach warto też zobaczyć wiadukt kolejowy z początku XX wieku stojący na nieczynnej trasie Działdowo - Ostróda. Linia powstała w 1913 roku. W 1945 roku większość torów zabrali ze sobą Sowieci.

Na wschód od wsi niespełna 3-hektarowe jezioro Sauk (Francuskie). To najwyżej położone jezioro w warmińsko - mazurskim. Leży na wysokości 247,7 m n.p.m. Jego nieoficjalna nazwa pochodzi stąd, że w czasie kampanii napoleońskiej miejscowi chłopi utopili tu kilku Francuzów mszcząc się w ten sposób za krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie. Jezioro leży terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Samo jezioro i otaczający je las stanowi "Rezerwat przyrody jezioro Francuskie".

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB