Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Bełdany

2011-08-19 10:25:00 (ost. akt: 2011-08-19 10:25:26)
Bełdany koło Iznoty

Bełdany koło Iznoty

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Otoczone ze wszystkich stron Puszczą Piską. Piękne. Niektórzy powiadają, że to najpiękniejsze jezioro na Mazurach. Nawet jeżeli nie, to ma na pewno najpiękniejszą nazwę.

Bełdany mają 12,5 km długości, a w najwęższych miejscach zaledwie 200 m szerokości. Powierzchnia 940,6 ha, długość linii brzegowej 34,5 km. Największa głębokość 46 m (zwężenie Bełdan na wschód od wsi Kamień).

Na jeziorze są 3 wyspy. Jezioro leży w całości na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego i jest otoczone otoczone sosnowo - świerkowymi lasami Puszczy Piskiej.

Na południu Bełdany przez śluzę Guzianka łączą się z jeziorami Guzianka Mała i Wielka i dalej z jeziorem Nidzkim. Na północy przez jezioro Mikołajskie - ze Śniardwami. Tam koło miejscowości Wierzba kursuje przez Bełdany prom samochodowy. Jezioro bardzo popularne wśród żeglarzy. Przechodzi przez nie szlak Mikołajki - Ruciane.

Wokół jeziora trasa rowerowa: kliknij tutaj

Miejscowości położone nad Bełdanami: Wygryny, Kamień, Gąsior, Iznota, Bartlewo, Wierzba, Piaski.

Przystanie jachtowe: Guzianka, Iznota, Kamień, Piaski, Wierzba, Wygryny.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Pętla Bełdany

    Pętla Bełdany jest trzecią pod względem długości ścieżką rowerową gminy Ruciane-Nida. Całość trasy liczy 39,3 kilometra. Może być ona nieco dłuższa, gdy zdecydują się Państwo odwiedzić przy okazji Mikołajki.

  • Bełdany

    Jezioro Bełdany

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej z wieloma półwyspami i zatokami, z których największe leżą po zachodniej stronie jeziora...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB