Szlak rowerowy: Jeziorany – Lekity – Derc – Frączki – Studzianka – Radostowo – Studnica – Jeziorany

2011-01-24 12:00:00 (ost. akt: 2011-01-17 00:18:23)
Szlak rowerowy: Jeziorany – Lekity – Derc – Frączki – Studzianka – Radostowo – Studnica – Jeziorany

Długość 29,6 km. Trasa pofalowana. Trasa nieoznakowana. Biegnie głównie asfaltem przez odkryty teren. Po drodze serpentyny - rzadko spotykane na Warmii i Mazurach.

* 0,0 km Jeziorany

* Z Jezioran wyjeżdżamy na zachód, w kierunku Dobrego Miasta drogą 593 asfaltową.

* 3,2 km Lekity
W pobliżu znajduje się Święta Góra, na szczycie której znajdować się niegdyś miała pogańska świątynia Prusów. Dawniej obok znajdowało się również jezioro Krokowskie - obecnie osuszone.

* 8,1 km Derc
PKS, sklep. Możliwość zwiedzenia leśnej ścieżki dydaktycznej. Dalej drogą asfaltową.

* 11,5 km Frączki
Sklep, przystanek autobusowy, kościół. Z Frączek drogą na przemian brukową i o nawierzchni żwirowej, biegnącą w malowniczym terenie prowadzi przez Studziankę do wsi Radostowo.

* 14,1 km Studzianka
Dalej na północ .

* 18,4 km Radostowo
Radostowo (niem. Freudenburg) Wieś założona w latach 1333-1342. Gotycki kościół pw. św. Jerzego z końca XIV w. Wieża drewniana o konstrukcji słupowej z XVIII w. z namiotowym dachem zakończonym iglicą. Wyposażenie wnętrza barokowe. Na belce tęczowej grupa pasyjna złożona z gotyckiego krucyfiksu z XV w. i wczesnobarokowych figur MB i św. Jana. W ołtarzu głównym obraz przedstawiający św. Jerzego z 1763 r. namalowany przez Józefa Korzeniowskiego z Lidzbarka Warmińskiego. Rokokowa ambona i baptysterium z warsztatu Christiana Bernarda Schmidta z Reszla. Obecnie we wsi znajdują się: kościół, sklepy, punkt sprzedaży gazu, warsztat usługowy, ochotnicza straż pożarna oraz szkoła. Z Radostowa wjeżdżamy na wschód drogą 593 asfaltową w kształcie serpentyny do Jezioran przez:

* 22,3 km Studnica
We wsi skręcamy na północ. Pomiędzy Krokowem a Jezioranami z lewej strony drogi znajduje się wzgórze (179 m n.p.m.) zwane Świętą Górą. 27,1 km Wójtówko Drogą 593 w kierunku Lutr

* 29,6 km Jeziorany

źródło: OSiR jeziorany

Warto zobaczyć w Jezioranach: kliknij tutaj.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Jeziorany – Lekity – Derc – Frączki – Studzianka – Radostowo – Studnica – Jeziorany

    Trasa pofalowana. Trasa nieoznakowana. Biegnie głównie asfaltem przez odkryty teren. Po drodze serpentyny - rzadko spotykane na Warmii i Mazurach. Drogę rozpoczynamy przy Dworcu PKP. Mając za swoimi plecami tory kolejowe idziemy w lewo, a na skrzyżowaniu...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy