Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Okartowo: wieś nad Śniardwami

2011-01-20 17:27:22 (ost. akt: 2011-02-17 23:15:20)
Okartowo: wieś nad Śniardwami

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Okartowo (niem. Eckersberg) leży przy trasie nr 16, między jeziorami Tyrkło i Śniardwy. Do Orzysza jest z Okartowa 6,6 km.

Wieś powstała w końcu XV wieku w miejscu spalonej przez Litwinów strażnicy krzyżackiej, obok dawnego grodziska pruskiego. Nad jeziorem Tyrkło, około 2 km od wsi, zachował się wysoki kopiec, który jest jednym śladem po dawnym pruskim grodzisku. Z kopca rozciąga się piękny widok na jeziora Śniardwy i Tyrkło.

W Okaratowie warto zobaczyć zabytkowy kościół z końca XVIII wieku. Zachowało się też kilka grobów wojennych z lat z okresu I wojny światowej. W ogrodzie probostwa resztki zamku krzyżackiego.

We wsi Stacja Ratownictwa Wodnego, główna baza Mazurskiej Służby Ratowniczej.
Telefony alarmowe: 601 100 100, +48 87 425 30 77

We wsi przystań dla jachtów, schronisko młodzieżowe, pole biwakowe i 2 sklepy.

W 2011 roku w Okartowie rozegrano bojerowych Mistrzostw Świata i Europy w kategorii juniorów i Ice-Optimist: zobacz zdjęcia.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Tyrkło

    Jezioro Tyrkło

    Rynnowy zbiornik o zróżnicowanej rzeźbie dna, brzegach wysokich, pagórkowatych, miejscami stromych, a w części południowej...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB