Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Duś

Jezioro Duś

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Jezioro Duś to jedno z najbardziej urokliwych mazurskich jezior. Płynąc z Krutyni do Ukty wart nadłożyć parę kilometrów i popłynąć kajakiem na jezioro Duś. Nad południowo wschodnim brzegiem jeziora leży klasztor staroobrzędowców.

Jezioro Duś to niewielkie jezioro położone przy kajakowym szlaku Krutyni, między wsiami Krutyń i Ukta. Powierzchnia: 35,5 ha, średnia głębokość 3 m, maksymalna 6. Jezioro jest połączone kanałem z Krutynią. Nad jeziorem klasztor staroobrzędowców i cmentarz. Niedaleko jeziora głazowisko z ponad 13 tysiącami głazów.

W pobliżu jeziora leży wieś Wojnowo.

Brzegi jeziora Duś są mocno porośnięte. W jeziorze; szczupaki, okonie, płocie, karasie i liny. Administrator jeziora: Polski Związek Wędkarski w Olsztynie, ul. Bałtycka 2, tel: 89 527 34 60. Nad jeziorem nie ma wypożyczalni łodzi.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Szlak Krutyni

  • Duś

    Jezioro Duś

    Linowo-szczupakowy zbiornik o przeciętnie rozwiniętej linii brzegowej, z maleńką wysepką u północno-wschodnich brzegów. Brzegi...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB