Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wilno: 80. rocznica pochówku serca Piłsudskiego na Rossie

2016-05-10 11:45:59 (ost. akt: 2016-05-10 11:44:43)
Mauzoleum Matka i Serce Syna na wileńskiej Rossie, uroczystości 80-lecia śmierci Piłsudskiego w roku 2015

Mauzoleum Matka i Serce Syna na wileńskiej Rossie, uroczystości 80-lecia śmierci Piłsudskiego w roku 2015

Autor zdjęcia: http://pl.delfi.lt

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej wraz ze Związkiem Polaków na Litwie zaprasza 12 maja 2016 roku na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pochówku Serca Marszałka Józefa Piłsudskiego u boku Matki na wileńskiej Rossie i 81. rocznicę Jego śmierci.

Wielkiemu Polakowi, twórcy odrodzonego Państwa Polskiego, poświęcona będzie msza św. w Kościele Św. Teresy o godz. 13. O godz.15 na Rossie odbędzie się uroczyste złożenie wieńców przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Płyta w Mauzoleum Matka i Serce Syna na wileńskiej RossieMauzoleum znajduje się po lewej stronie bramy cmentarza; jest tam grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej oraz miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego. Nagrobek wieńczy płyta granitowa wydobyta na terenie polskiej wsi kresowej Bronisławka na Wołyniu. Płyta została obrobiona i oszlifowana przez Bolesława Sypniewskiego w warszawskim Zakładzie Kamieniarskim Sypniewskich przy ulicy Powązkowskiej (zakład ten mieści się w tym miejscu do dnia dzisiejszego), tam też został wykuty słynny napis na płycie: „Matka i serce syna”.
Opodal znajduje się kwatera żołnierska o powierzchni 0,2 ha, na której spoczywają polscy oficerowie i ochotnicy polegli w latach 1919–1920 w walkach o Wilno, a także żołnierze Armii Krajowej polegli podczas operacji Ostra Brama w 1944 roku.

Cmentarz na Rossie:
Zespół cmentarny w dzielnicy Rossa w Wilnie o powierzchni 10,8 ha został założony w 1769r., a oficjalnie zalegalizowany przez magistrat wileński w 1801 roku. Poważnie zniszczony w 1952 roku. Został zamknięty w 1967 a dwa lata później, w 1969 wpisany do rejestru zabytków.
Wiele z zachowanych na cmentarzu obiektów zabytkowych znajduje się w złym stanie technicznym. Od 1990 konserwacją zabytkowych nagrobków zajmuje się miejscowy Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Materiał pozyskaliśmy dzięki współpracy z tą stronąCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB