Trasy rowerowai piesza wokół jeziora Czos.

2011-02-08 07:00:00
Omegi na Czosie. Regaty 2009.

Omegi na Czosie. Regaty 2009.

Autor zdjęcia: Jerzy Bonikowski

Długość trasy: 11 km. Propozycja trasy rozpoczyna się w punkcie startu niebieskiego szlaku rowerowego „Duża pętla mrągowska”, czyli na plaży miejskiej przy ul. Jaszczurcza Góra.

Mrągowo: najpierw udajemy się promenadą nad jeziorem Czos w kierunku plaży przy oś. Grunwaldzkim.

Docieramy do plaży przy ul. Grunwaldzkiej. Jedziemy szutrową drogą pod górkę, zakręt w prawo. Docieramy do asfaltu (ul. Dziękczynna), skręcamy w lewo i jedziemy prosto w dół (trawa) w stronę jeziora Czos.

Docieramy do zarośniętej sitowiem zatoczki jeziora. Jedziemy brzegiem po betonowych płytach.
Docieramy do asfaltowej drogi łączącej ul. Wojska Polskiego z ul. Dziękczynną. Skręcamy w lewo w stronę ul. Wojska Polskiego. Przejeżdżamy mostkiem nad kanałem.

Dojeżdżając do ul. Wojska Polskiego kierujemy się w lewo, jedziemy na południe.

Wjeżdżamy na szeroką drogę z czerwonej kostki polbrukowej. Po lewej domki jednorodzinne, a po prawej na skarpie osiedle Sienkiewicza.

Skręcamy w lewo na drogę szutrowa. Jedziemy wzdłuż ogródków działkowych, które mijamy z prawej strony. Po lewej w oddali widać oś. Grunwaldzkie.

Mijamy rzeczkę łączącą jeziora Sutapie Małe i Czos. Dalej po lewej jedziemy wzdłuż brzegu jeziora a po prawej las. W oddali nad brzegiem jeziora widać po prawej oś. Nikutowo.

Przed wiaduktem kolejowym i drogą nr 16 skręcamy w lewo w dróżkę prowadzącą w stronę j. Czos. Po chwili wjeżdżamy na przejście nad rzeką Dajną. Dróżka prowadzi wzdłuż nasypu kolejowego po prawej stronie, a brzegiem j. Czos po lewej.

Po dojechaniu do asfaltu skręcamy w lewo. Kierujemy się do całorocznego Ośrodka Sportowego „Góra Czterech Wiatrów” – w tym miejscu zjeżdżamy z niebieskiej oznakowanej trasy rowerowej.

W ładnie położonej restauracji Ośrodka Góry Czterech Wiatrów, z której rozciąga się wspaniały widok na j. Czos i pagórkowaty teren Troszczykowa, proponujemy zrobić przerwę.

Mimo, że możliwy jest powrót do podnóża i objazd góry, ze względu na bardzo złą drogę, proponuje się przejechać prze ośrodek G4W i zjazd z góry od strony wschodniej. Ze względu na stromy stok być może należy raczej prowadzić rower niż jechać.
Jedziemy drogą piaszczystą przez pola uprawne.

Gdy znajdziemy się na szczycie wzgórza, skręcamy w lewo i kierujemy się na szpaler topól w oddali.

Docieramy do byłego ośrodka domków letniskowych w Troszczykowie. Przy wjeździe do ośrodka skręcamy w dróżkę po lewej, która prowadzi wzdłuż jeziora.

Jedziemy cały czas wzdłuż j. Czos. Po drodze mijamy malowniczo położone „źródełko miłości.
Po dotarciu do promenady, jedziemy cały czas wzdłuż j. Czos. Docieramy do centrum miasta.

Wycieczkę rowerowa można urozmaicić korzystając z przeprawy promowej na jeziorze Czos.

źródło: IT Mrągowo

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Trasy rowerowa i piesza wokół jeziora Czos.

    Propozycja trasy rozpoczyna się w punkcie startu niebieskiego szlaku rowerowego „Duża pętla mrągowska”, czyli na plaży miejskiej przy ul. Jaszczurcza Góra.

  • Czos

    Jezioro Czos

    Jezioro leżące na obrzeżach Mrągowa. Ma urozmaiconą i rozwiniętą linię brzegową z niewielką wysepką w południowo-wschodniej...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy