Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Banie Mazurskie: cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja

2011-02-13 12:52:00 (ost. akt: 2013-07-12 14:26:23)
Banie Mazurskie: cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja

Cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja to pochodząca z XIX wieku kaplica baptystów. W środku współczesne wyposażenie cerkiewne.

Ukraińscy grekokatolicy w Baniach Mazurskich i okolicznych wsiach pojawili się w 1947 roku. Przesiedlono ich tutaj w ramach przymusowej Akcji "Wisła". Jej celem była asymilacja Ukraińców. Zakazano nawet używania nazwy "Ukrainiec" na rzecz "wysiedleniec z Akcji "Wisła".

Osiedlani na zachodnich i północnych ziemiach Polski Ukraińcy nie mogli stanowić więcej niż 10% mieszkańców danego powiatu, gminy i wsi. Władze lokalne nie przestrzegały jednak tego zakazu, bo w 1947 roku wolne gospodarstwa znajdowały się głównie w najbardziej peryferyjnej, północnej części ówczesnego województwa olsztyńskiego.

Dlatego w gminie Banie Mazurskie (w 1947 roku woj. białostockie) Ukraińcy w 1947 roku stanowili ponad 50% mieszkańców. Niektóre przygraniczne wsie zasiedlono Ukraińcami w 100%.

Po 1947 roku władza zlikwidowała Cerkiew greckokatolicką. Władza nie godziła się nawet na odprawianie greckokatolickich mszy. W baniach mazurskich grekokatolicy chodzili do kościoła rzymskokatolickiego, który mieścił się od 1946 roku w byłej kaplicy baptystów. Na początku lat 50-tych proboszcz zgodził się, by grekokatolicy w większe cerkiewne święta gromadzili się w kościele i śpiewali cerkiewne pieśni.

Sytuacja zmieniła się na lepsze dopiero w 1956 roku. Wtedy władze zgodziły się na utworzenie Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego. Nie zgodziły się jednak na odrodzenie Cerkwi greckokatolickiej. Zezwolono jednak na odprawianie mszy greckokatolickich w kościołach rzymskokatolickich.

Na prośbę grekokatolików w 1957 roku rzymskokatolicki proboszcz z Bań Mazurskich ks. Nyc zgodził się, by jego wikarym został greckokatolicki ksiądz Jewhenij Usćkyj. Pierwszą mszę po ukraińsku odprawił 23 kwietnia 1957 roku. Od tego czasu greckokatolickie "Służby Boże" odbywały się w kaplicy każdą niedzielę.

Tak było do 1975 roku. Wtedy rzymokatolicy dostali od władzy zgodę na remont i przejęcie kościoła ewangelickiego w Baniach. W 1978 roku grekokatolicy dostali kaplicę do wyłącznego użytkowania.

W Baniach Mazurskich istnieje klasztor Sióstr Świętego Józefa. (ul. Konopnickiej 41)

Igor Hrywna

Adres i kontakt do parafii:
Turystyczna 11, 11-600 Węgorzewo, tel 87 427-29-41
Msza Święta niedzielna: 9.00


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB