Pasłęk: zabykowy cmentarz żydowski

2011-03-06 11:00:00 (ost. akt: 2013-07-11 12:46:39)
Pasłęk: zabykowy cmentarz żydowski

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Cmentarz żydowski w Pasłęku należy do najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w województwie warmińsko - mazurskim. Ocalałe groby pochodzą z II połowy XIX wieku.

Cmentarz żydowski w Pasłęku założono na tyłach obecnej ulicy Wojska Polskiego 15 w 1817 roku. Kirkut jest wpisany do rejestru zabytków.

Cmentarz został zdewastowany przez hitlerowców. W 2004 r. cmentarz zdewastowali neonaziści. Wymalowali na nagrobkach swastyki nazistowskie hasła.

Do dzisiaj zachowały się ślady po kilkudziesięciu grobach i kilkanaście ocalałych macew. Po lewej stronie od wejścia zachowały się resztki mogił ziemnych. Po prawej macewy z piaskowca. Część z nich leży jednak na ziemi.

Na większości z nich da się jeszcze odczytać nazwiska zmarłych i daty. Z reguły są one napisane po obu stronach macew. Z jednej po hebrajsku, z drugiej po niemiecku. Daty zapisane są według kalendarza hebrajskiego oraz gregoriańskiego. Ocalałe macewy pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Najstarsza z 1860 roku.

Na szczytach kilku macew zachowały się symbole charakterystyczne dla nagrobków żydowskich, np. dłonie w geście błogosławieństwa, symbolizujące śmierć złamane drzewo czy Gwiazdę Dawida.

Pierwsza informacja o pobycie Żydów w Pasłęku pochodzi z 1779 rok. Na stałe Żydzi w Pasłęku zaczęli się osiedlać po 1812 roku, kiedy to zniesiono dyskryminujące ich prawa. zakazujące między innymi osiedlania się w miastach.

Byli wśród nich kupcy o nazwiskach Furst i Hadendorf. Na cmentarzu zachowały się 3 nagrobki z tymi nazwiskami, ale wszyscy oni urodzili się po 1812 roku.

Cmentarz leży przy polnej drodze (alei lipowej) biegnącej równolegle do ulicy Wojska Polskiego. Znajduje się na tyłach budynku Wojska Polskiego 15. Najłatwiejsze dojście z centrum Pasłęka: z ulicy Wojska Polskiego skręcamy w Zamkową. Po lewej stronie ( za pierwszym domem) jest wejście na dróżkę, która doprowadzi nas do cmentarza (około 200 metrów).

Zdjęcia: marzec 2011

Zobacz żydowskie cmentarze:
Gołdap, Szczytno,
Zalewo


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maria #2389019 | 188.146.*.* 2 gru 2017 15:49

  Zabytkowy Cmentarz Żydowski , którym nikt się nie zajmuje. Miasto raz w roku kosi trawę a woj.konserwator zabytków twierdzi , że dbanie o kirkut to nie jest jego sprawa. Nikt nie musi tego cmentarza niszczyć ,czas robi swoje. Bardzo przygnębiający widok. Ani dojścia ani schodków, zniszczona furtka i płot.Tragedia !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do trzeba prawdy #222356 | 212.160.*.* 7 mar 2011 14:35

  Kolego: Niemcy nie dewastują: żydowskich, polskich i jakichkolwiek innych cmentarzy. Podobnie Polacy nie dewastują cmentarzy niemieckich czy ukraińskich, a Ukraińcy polskich czy żydowskich. Czy ty to rozumiesz?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wojtek_ #220842 | 94.42.*.* 5 mar 2011 16:48

  Kolo ty możesz się tym zająć.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. gg #220789 | 78.8.*.* 5 mar 2011 15:58

  może i ktoś się nim zajmuje tylko on jest położony na poboczu i w sumie samemu raczej strach tam chodzić bo można napotkać tam nie jednego pijaczka z winkiem ,

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kolo #220647 | 83.28.*.* 5 mar 2011 13:29

  Wspaniały zabytek powinien być pieczołowicie chroniony. Czy ktoś się tym zajmuje?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Trzeba prawdy #220521 | 94.42.*.* 5 mar 2011 11:31

  Zastanawiam się dlaczego w dziale turystyka jest informacja o żydowskim cmentarzu?Czy Igor Hrywna jest autorem zdjęć czy zdjęć i tekstu? Bo oczywiście brak podpisu pod tekstem. Dlaczego? czy autor wstydzi się, że w dziale turystyka opisuje cmentarz żydowski? Dlaczego wobec tego nie poszedł na całość i nie zaproponował szlaku na przykład "śladem cmentarzy żydowskich"? No i ten tekst: " Cmentarz został zdewastowany przez hitlerowców. W 2004 r. cmentarz zdewastowali neonaziści." Skąd autor wie, że "..został zdewastowany przez hitlerowców"? Czy chciał przez to napisać, że cmentarz został zniszczony przez zwolenników Hitlera? A może przez Niemców, którzy w demokratycznych wyborach powierzyli mu władzę? To już kolejny artykuł, który zamiast przypominać o tym, że niewielka liczba żydów przejęła się tym, że Hitler i Stalin napadli na Polskę przypomina o ich cmentarzach. A dlaczego autor nie przypomina o cmentarzach Polskich?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy