Rezerwat Przyrody Jezioro Orłowo Małe

2016-12-15 12:23:33 (ost. akt: 2016-12-15 12:24:56)
Jezioro Orłowo Małe

Jezioro Orłowo Małe

Autor zdjęcia: https://commons.wikimedia.org

Faunistyczny rezerwat przyrody o powierzchni 4,5 ha, znajduje się w gminie Nidzica, powiecie nidzickim (województwo warmińsko-mazurskie). Jest położony ok. 0,8 km na północ od wsi Orłowo i 10 km na północ od Nidzicy.

Rezerwat został utworzony w 1958 r. w celu ochrony żółwi błotnych, które zamieszkują niewielkie, zanikające Jezioro Orłowo Małe o powierzchni 2,3 ha, głębokości 2 m. Jezioro otoczone jest lasem iglastym, stanowi odnogę jeziora Orłowo Duże.
Rezerwat utworzony został w 1958 roku. Głównym celem założenia rezerwatu było zachowanie populacji żółwia błotnego oraz optymalnych dla tego gatunku siedlisk. W skład rezerwatu wchodzi obszar jeziora Orłowo Małe oraz przyległy do niego obszar leśny.
Żółw błotny jest jedynym gatunkiem żółwia występującym naturalnie w Polsce. Prowadzi skryty tryb życia, zamieszkuje miejsca trudne do obserwacji. Jego środowiskiem jest woda, którą opuszczają tylko samice dla złożenia jaj. Jaja składane są niedaleko brzegu zbiornika wodnego i zagrzebywane są w wilgotnej ziemi.
Żółw błotny zamieszkuje nieduże, zarastające jeziorka, leśne oczka wodne, bagna, gęsto zarośnięte i trudno dostępne starorzecza. Właśnie takim terenem jest obszar rezerwatu. Bardzo trudno jest spotkać żółwia. Większe prawdopodobieństwo jest wiosną. Wtedy to samice wychodzą na ląd żeby złożyć jaja.
Żółwie błotne żywią się głownie robakami, owadami, małymi rybami, mięczakami, czasem żabami, a także pokarmem roślinnym.
Żółwie spotykane są obecnie w kilku miejscach województwa warmińsko-mazurskiego, szczególnie w okolicach Waplewa, Orłowa, Miłomłyna, Mrągowa i Piecek.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy