Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Kalwa Wielka

2011-03-30 23:41:44 (ost. akt: 2021-10-19 00:59:18)
Jezioro Kalwa Wielka

Autor zdjęcia: mir

Jest to jedno z większych jezior powiatu szczycieńskiego. Ma 562,2 ha powierzchni. Leży nad nią, między innymi Pasym. Charakterystyczną cechą Kalwy jest jej kształt rozciągniętej podkowy.

Kalwa ma 6,05 km długości i 1,5 km szerokości. W najgłębiej położonym punkcie ma 31,7 m głębokości. Na jeziorze Kalwa znajduje się 8 wysp o łącznej powierzchni 6,4 ha.

Jezioro ma kształt wydłużonej podkowy, która wypełnia półwysep Gaj. Znajduje się tam jezioro Mała Kalwa.

Brzegi Kalwy charakteryzują się dużą różnorodnością. W niektórych miejscach są płaskie i podmokłe, a gdzie indziej strome i wysokie.

Jezioro jest otwarte, tzn. wpływają i wypływają z niego małe rzeki. Kalwa łączy się z jeziorem Kalepka. Według badań z 1997 r., woda w jeziorze ma w III kategorii czystości i nadaje się do kąpieli. Wokół jeziora można wynająć domki.

Jezioro nie służy jednak tylko do kąpania. Jest chętnie odwiedzane przez wędkarzy, którzy mogą tutaj złowić leszcza czy okonia.

Miejscowości położone nad Kalwą: Tylkowo, Pasym, Rudziska Pasymskie, Miłuki, Krzywonoga, Michałki
Monika Breńska.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kalwa

  Jezioro Kalwa

  Zbiornik o bardzo urozmaiconej i rozwiniętej linii brzegowej z licznymi półwyspami i zatokami oraz ośmioma wyspami, z których...

Przewodniki lokalne

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ryby #793696 | 82.139.*.* 28 sie 2012 12:47

  Fajnie tylko ryb tam brak

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bzdura #244845 | 95.49.*.* 31 mar 2011 00:15

  tę klase czystości to urokliwe jezioro to miało dawno przed otwarciem oczyszczalni w Pasymiu- jeszcze w czasach socjalizmu. Szczerze polecam to jezioro do spokojnego- niekurortowego wypoczynku. Szczególnie polecam najfajniejszą część jeziora od strony Miłuk- Krzywonogi- zatoczki- wysepki itp. Znam Warmie i Mazury i wiem jedno- okolice samego Pasymia ( znam tylko jedno równie ciekawą miejscowość na W-M to Orneta i Pieniężno) i okolice to super miejsce do spokojnego wypoczynku w gronie rodziny. Cisza, spokój i super okolice oraz jeziorko. Polecam okolice pasymskie....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz