Gdzie Łyna wpada do Pregoły

2017-05-15 11:15:02 (ost. akt: 2017-05-15 11:13:32)
Biała boja oznacza miejsce, gdzie Łyna (rosyjska Ława) wpada do Pregoły

Biała boja oznacza miejsce, gdzie Łyna (rosyjska Ława) wpada do Pregoły

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

Od dziecka zastanawiałem się, jak wygląda miejsce, gdzie Łyna wpada do Pregoły. Aby zobaczyć ten sympatyczny zakątek, niestety trzeba mieć rosyjską wizę; to urokliwe miejsce znajduje się w obwodzie kaliningradzkim, w miasteczku Znamiensk.

Po przekroczeniu granicy w Bezledach do Znamienska jechałem przez Domnowo, Prawdinsk, Żeleznodorożnyj. W drodze powrotnej zajechałem do Gwardiejska.

Znamiensk i Gwardiejsk robią bardzo dobre wrażenie. Miasteczka są zadbane, zwłaszcza ich centra. Przygraniczne Żeleznodorożnyj czeka jeszcze na swój lepszy czas.

Podczas takiej wycieczki można poczuć klimat prowincji obwodu kaliningradzkiego, gdzie resztki wschodniopruskiej świetności mieszają się z sowiecką przeszłością i rosyjską teraźniejszością.

Uprzedzam komentarze o tym, że takie wypady nie są zbyt bezpieczne dla Polaków. Dość często jeżdżę po obwodzie kaliningradzkim, jak do tej pory nie spotkało mnie nic złego, żadna nieprzyjemność. Miejscowi są zwykle uprzejmi i chętni do nawiązywania kontaktów.
Tomasz Miroński
Autor jest dziennikarzem Gazety Olsztyńskiej, redaktorem naczelnym tygodnika Goniec Bartoszycki oraz miesięcznika Po sąsiedzku/По-соседски.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lech Darski #2245617 | 83.6.*.* 15 maj 2017 14:23

    Długość Łyny to 264 km, z czego w Polsce to 190 km. Długość zaś Pregoły to 123 km. Za rzekę źródłową Pregoły uważa się Węgorapę i razem z Węgorapą to już będzie 292 km. Ciekawostką jest to, że w momencie połączenia Łyny i Pegoły, Łyna jest rzeką większą i to, jeśli chodzi o długość jak i o przepływ. Prawidłowo, więc to Pegoła powinna uchodzić do Łyny a nie odwrotnie. No, ale tu zdecydowały względy zwyczajowe i chyba to, że Pegoła wraz z Węgorapą jest jednak dłuższa. W każdym razie połączenie tych rzek wygląda pięknie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Polecamy