Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Giżycko: O księdzu, który kościół św. Brunona budował

2017-06-20 11:13:45 (ost. akt: 2017-06-20 11:13:23)
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła św. Brunona

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła św. Brunona

Autor zdjęcia: Archiwum Biblioteki Warmii i Mazur

Ksiądz Severin Quint to budowniczy kościoła p.w. św. Brunona w Giżycku. Niewiele dotychczas było wiadomo o tym kapłanie. Tę sytuację zmienia odkrycie dokonane w zbiorze dokumentów po Marii Zientarze-Malewskiej.


Zbiór dokumentów po Marii Zientarze-Malewskiej został przekazany Bibliotece Warmii i Mazur w Olsztynie. Wśród wielu rękopisów, maszynopisów i książek znalazł się oprawiony w płótno album zatytułowany „Chronik St. Bruno Lotzen 19.7.1936”. Zawiera on fotografie z poszczególnych etapów budowy świątyni w Giżycku, wycinki prasowe i zapiski rękopiśmienne dotyczące historii parafii.
Już jedna z pierwszych stron, zawierająca zdjęcie ks. Severina Quinta (patrz obok - dotąd jego wizerunek nie był znany) i życiorys kapłana, pokazują, że mamy do czynienia z postacią nietuzinkową. Urodzony w 1895 roku w Sztumie Severin Quint zanim został kapłanem, był żołnierzem, uczestniczył w I wojnie światowej służąc w IV Pułku Grenadierów, a w latach 1916-1918 został oddelegowany do IV Armii Osmańskiej w Azji, dwa lata spędził w Syrii i rok nad Morzem Czarnym.
Święcenia kapłańskie uzyskał w lipcu 1922 roku. Odtąd jego nazwisko spotkać można w kilku warmińskich i mazurskich parafiach, a we wrześniu 1935 roku był już proboszczem w Loetzen (dawna nazwa Giżycka). A to jest czas budowy nowej, katolickiej świątyni, bowiem „stara” kaplica stała się już dla wiernych zbyt mała.
— Jest to na pewno cenne odkrycie z punktu widzenia miasta i regionu — komentuje Jan Sekta, historyk, twórca Cyfrowego Archiwum Giżycka, współautor najnowszej monografii Giżycka z 2012 roku. — Z kilku zdjęć, które zobaczyłem, wynika, że to materiał u nas nieznany. Nie ma również takich fotografii w historii parafii, napisanej kilkanaście lat temu przez ks. Zdzisława Mazura.
Nie można wykluczyć, że zbadanie materiałów wprowadzi korekty do dzisiejszej wiedzy o powstaniu najstarszego kościoła rzymskokatolickiego w Giżycku.
Parafia katolicka powstała w mieście we wrześniu 1926 roku. Kaplica przy obecnej ulicy 1 Maja zajmowana przez parafian, była jednak zbyt mała, mimo iż miasto było zdominowane przez protestantów.
23 sierpnia 1936 roku poświęcony został kamień węgielny pod nową świątynię i m.in. fotografie z tej uroczystości znajdują się we wspomnianym albumie. Niewątpliwie mogą one uzupełnić dotychczasową wiedzę, tym bardziej, że zawierają opisy. Nową świątynię konsekrowano 26 czerwca 1938 roku (w monografii miasta jest data 8 sierpnia 1937 roku). Zaprojektował ją frankfurcki architekt Martin Weber. Pracami na miejscu kierował giżycczanin F. Lebzelter.
— Ten materiał w czasie pisania monografii Giżycka nie był znany, nie było go również w obiegu naukowym — zapewnia dr Robert Kempa, historyk z Uniwersytetu Białostockiego, autor jednego z rozdziałów w nowej monografii Giżycka z 2012 roku. — Żeby go w pełni ocenić, trzeba się z nim zapoznać. Czy wprowadzi korekty w naszej dotychczasowej wiedzy na temat miasta? Niekoniecznie, ale dopiero poznanie tego albumu pozwoli na zajęcie stanowiska.
Sławomir Kędzierski

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Niegocin

  Jezioro Niegocin

  Zbiornik o mało rozwiniętej linii brzegowej i bardzo urozmaiconej rzeźbie dna, z wieloma głęboczkami i płyciznami śródjeziornymi...

Przewodnik lokalny

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. maryla z elą i antek #2270652 | 83.9.*.* 22 cze 2017 05:19

  Budował fabrykę do robienia pieniędzy ,do tego są budowane kościoły !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zosia #2269469 | 149.156.*.* 20 cze 2017 11:49

  Co za cenzura, że blokują księdza Jacka Międlara na wszelkich portalach (youtube, vimeo, gloria, gdzie by nie było) za powiedzenie wprost o aktywności pedalskiej bpa Kaszaka i abpa Życińskiego?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)