Brzegówka - nasza najmniejsza jaskółka

2017-06-22 13:16:59 (ost. akt: 2017-06-22 13:09:39)
Jaskółka brzegówka przy swojej norce

Jaskółka brzegówka przy swojej norce

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Od kilku tygodni na podmiejskim obszarze Mrągowa trwa przebudowa drogi dojazdowej do oczyszczalni ścieków w Polskiej Wsi. Co prawda to temat mało przyrodniczy, ale jednak wiąże się z życiem pewnych uroczych ptaków.

W trakcie prac przygotowujących teren pod budowę drogi, usunięto część niewysokiego pagórka na skraju lasu i powstała w tym miejscu stroma piaszczysta skarpa o wysokości kilku metrów i długości około 30 m. Skarpę tę natychmiast zagospodarowało kilkanaście par jaskółek brzegówek (Riparia riparia), które założyły w niej kolonię lęgową, drążąc około 30 norek. Brzegówki są doskonałymi kopaczami. Potrafią w miękkim piasku i glinie drążyć poziome korytarze długie na ponad metr, najczęściej o owalnych otworach wejściowych. Na niektórych wlotach można zauważyć ślady pracy ptasich dzióbków i pazurków.
Jaskółki brzegówki są mniejsze od wróbli. Płcie nie różnią się między sobą. Wierzch ciała osobników jest szaro- brązowy, spód biały z brunatną przepaską w górnej części piersi. Ogon jest lekko rozwidlony a skrzydła wąskie. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku są ciemne pokrywy podskrzydłowe. Ptaki latają szybko i błyskawicznie wpadają do norek, z których dochodzą odgłosy piskląt. Podrośnięte pisklęta, szczególnie te zniecierpliwione czekaniem na karmienie, wychylają główki z norek i cichutko „ćwierkają”- czrrt czirr. Rodzice polują w powietrzu na owady głównie nad jeziorami i mokradłami w najbliższej okolicy gniazd. Od maja do lipca ptaki wyprowadzają 1-2 lęgi. Jaja najczęściej w liczbie 4-6 wysiadywane są przez około dwa tygodnie przez oboje rodziców. Młode wyprowadzają się z norek także po upływie dwóch tygodni. Brzegówki odlatują na zimowiska do Afryki południowo-wschodniej. Przylecą do nas znowu w kwietniu i w maju, aby założyć nową kolonię. Często korzystają w norek z poprzednich sezonów, jeśli nie zajęły je wcześniej wróble, pliszki siwe czy sikorki bogatki.
W Polsce jaskółki brzegówki objęte są ścisłą ochroną.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Juno

    Jezioro Juno

    Jezioro leży w bezpośrednim sąsiedztwie Mrągowa. Jest to rynnowy zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej. Rozwinięta linia...

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Claudia Klein #2890668 | 185.156.*.* 20 mar 2020 23:06

    Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy