Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Tajemnice ciesiołki w skansenie w Olsztynku

2017-07-12 11:05:35 (ost. akt: 2017-07-12 11:03:55)
Tajemnice ciesiołki w skansenie w Olsztynku

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku

Warsztaty stolarskie, składanie drewnianej ściany, krycie dachu trzciną czy ścieżka zmysłów - to atrakcje imprezy Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano, na którą już 16 lipca zaprasza Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

Jest to kolejna edycja imprezy w olsztyneckim skansenie. W tym roku wydarzenie będzie współorganizowane z Nadleśnictwem Olsztynek. Jedną z nowości będą warsztaty stolarskie prowadzone przez popularną pracownię Wióry Lecą - stolarka dla kobiet i nie tylko. Uczestnicy będą mogli wykonać i zabrać ze sobą stojak na zioła. W trakcie imprezy o godzinie 12:30 odbędzie się otwarcie zagrody z chałupą z Królewa, nowego obiektu w Parku Etnograficznym w Olsztynku.

Dla miłośników kina przygotowano drzewną filmotekę, na której zostaną zaprezentowane filmy przygotowane przez Lasy Państwowe: Plan na las, W dechę, Sosna Taborska. Drzewna ścieżka sensoryczna pobudzi zmysły, natomiast Interaktywny Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej Las w Szkatułce zapewni bezpośredni kontakt z lasem. Jednym z celów wydarzenia jest promocja drewna jako uniwersalnego, odnawialnego i ekologicznego surowca, zakorzenionego w narodowej tradycji budownictwa i dającego nowe perspektywy na przyszłość. Działania w ramach wydarzenia mają zachęcać do korzystania z polskiego drewna, pozyskanego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju przez Lasy Państwowe. Podczas wydarzenia odbiorcy otrzymają specjalne foldery promujące polskie drewno oraz zrównoważoną gospodarkę leśną. Aktywni uczestnicy otrzymają również zawieszki z polskiego drewna.

O tym, jak dawniej budowano, opowiedzą pracownicy muzeum w Olsztynku. Będą m.in. opowieści o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Prelegenci omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup, pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie, zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający będą mogli zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, korowanie żerdzi za pomocą toporka i ośnika oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany. Poznają też schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli i snycerza

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się na drewnianym placu zabaw kopiami tradycyjnych zabawek oraz zabawkami z lasu, poukładać architektoniczne puzzle, drewniane klocki, poznać tajemnice wiejskiej okiennicy lub malować w kąciku plastycznym w ramach zajęć Lubryka też kredka.

Współcześnie drewno ma aż 30 tysięcy zastosowań we wszystkich dziedzinach naszego życia. Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia w harmonii z naturą, w zdrowiu i zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Zasoby polskiego drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu, co czyni je piątymi co do wielkości w Europie.

Impreza odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku w niedzielę 16 lipca w godz. 11:00-17:00. Organizatorami są Nadleśnictwo Olsztynek i Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

    Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

    Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

  • Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB