Stado żurawi wśród drzew na Bagnie Rumowsko-Giślowskim. Oceniamy, że w tej części bagna bytuje około 300 osobników nielęgowych i nieznana liczba lęgowych.
Jeszcze jedno zdjęcie stada żurawi na Bagnie Rumowsko-Giślowskim kilkaset metrów od planowanej olbrzymiej żwirowni.
Czapla biała na Bagnach Rumowsko-Giślowskich - zdjęcie z roku 2012. Wtedy obserwowano stado 9 osobników.
Czapla biała (Egretta Alba). Jeszcze niedawno północna granica zalatywania tego gatunku przebiegała na Słowacji. W tym roku na Bagnie Rumowsko-Giślowskim obserwowano kilkukrotnie od 1 do 4 osobników tego gatunku. W tle w odległości 200-300 metrów droga 57 Szczytno-Biskupiec oraz sąsiadujący z nią obszar planowanej kopalni o powierzchni ponad 200 ha w Szczepankowie-Giślu.
Chyba coś z tego będzie - dowód, że nawet okolica planowanej kopalni uniesieniom sprzyja.....I kto mówi, że Łąki Dymerskie to tylko przystanek w przelocie z południa na północ?
Żuraw przegania drapola ze swojego rewiru nad Bagnem Rumowsko-Giślowskim. Prawdopodobna ochrona miejsca lęgów...
Jedno z ważniejszych zdjęć (choć niewyraźne), które poddaje w wątpliwość twierdzenia inwestora kopalni w Szczepankowie-Giślu, że tamtejszy teren jest ubogi faunistycznie. Na zdjęciu wśród drzew widać dziesiątki żurawi. Zostało ono wykonane w ciągu dnia, gdy wielka ilość żurawi przebywa na żerowiskach na Łąkach Dymerskich. Oceniamy na podstawie obserwacji przelotów z obszarów żerowania do Bagna Gisiel, że na obszarze bagna przebywa około 400 par nielęgowych oraz do 100 lęgowych par żurawi. 400 metrów od tego miejsca ma być uruchomiona żwirownia o powierzchni 260 ha.
Kilka brodźców leśnych/łęczaków (Tringa glareola) nad polami w Labuszewie. W Polsce znane jest tylko jedno miejsce lęgowe tego gatunku. Może i nam się poszczęści?
Myszołów na czatowni - drzewo przy drodze polnej do jeziora Szczepankowskiego na terenie planowanej kopalni ze złoża Gisiel-Dymer.
Labuszewo, w tle droga 57 Szczytno - Biskupiec. To tutaj planowane jest uruchomienie kopalni ze złoża Labuszewo.