Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wilk doczekał się swojego szlaku

2017-08-16 12:25:04 (ost. akt: 2017-08-16 12:30:24)
Wilk doczekał się swojego szlaku

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

W Leśniczówce Napromek, która znajduje się na terenie Nadleśnictwa Olsztynek, odbyła się wyjątkowa uroczystość połączona z piknikiem na łonie natury. W piątek, 11 sierpnia oficjalnie otwarty został Wilczy Szlak, który jest jedną z ośmiu w Polsce ścieżek edukacyjnych o tematyce leśnej, ze szczególnym uwzględnieniem wilka.

Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym powitaniem i przedstawieniem działalności lecznicy dla zwierząt w Napromku. W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt, pod opieką leśniczego Lecha Serwotki, od kilkunastu lat leczone i przywracane do naturalnego środowiska są zwierzęta zagrożone śmiercią, znalezione na drogach, w lesie i innych miejscach. Tak było m.in. z wilkiem, znalezionym w stanie wyciecznienia niedaleko Miłomłyna. Po około 3 miesiącach rehabilitacji w Napromku zwierzę wróciło na wolność.

Oficjalna uroczystość

W uroczystości uczestniczyło wielu oficjalnych gości, m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin, licznie zgromadzeni przedstawiciele nadleśnictw, Lasów Państwowych i parków, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele różnych instytucji oraz służb mundurowych, wójt gm. Lubawa Tomasz Ewertowski, turyści i okoliczni mieszkańcy, wśród których – co należy podkreślić – było bardzo dużo dzieci. Wszyscy spotkali się, by uczestniczyć w uroczystym otwarciu odnowionej ścieżki edukacyjnej „Uroczysko Napromek” i Wilczego Szlaku. To jedno z ośmiu miejsc w Polsce, gdzie usytuowano turystyczny szlak tematyczny, umożliwiający obserwację leśnej roślinności i zwierząt, z tablicami informacyjnymi, w szczególności dotyczącymi wilka, który obecnie, dzięki szczególnym staraniom leśników i aktywnej ochronie odbudowuje swoją liczebność w polskich lasach.
— Poprzez tę inicjatywę chcieliśmy podkreślić jak ważna jest edukacja na temat lasu i jego ochrony. A Napromek jest szczególnym miejscem, bo tu przecież leczy się zwierzęta. Myślę, że to miejsce będzie się rozwijało, a dzieci i młodzież oraz całe rodziny będą tu jeszcze chętniej zaglądać na lekcje edukacyjne, dzięki którym można lepiej poznać las i pracę leśnika — powiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, dr inż. Piotr Czyżyk, jeden z przemawiających. Warto wspomnieć, że marszałek województwa przy okazji swojego przemówienia podziękował Lechowi Serwotce za to, że od lat dzieli się swoją wiedzą oraz z zaangażowaniem i sercem dba o dobro zwierząt.

Piknik w otoczeniu lasu

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiło uroczyste otwarcie odnowionej ścieżki przyrodniczej „Uroczysko Napromek” oraz Wilczego Szlaku. Goście mieli okazję zobaczyć też przywrócenie środowisku wyleczonej pustułki i myszołowa. Organizatorzy dla odwiedzających przygotowali wiele atrakcji, prezentacji związanych z lasem i zwierzętami oraz ochroną środowiska naturalnego, pokaz tresury psa policyjnego, możliwość obejrzenia okolicy z wysięgnika strażackiego udostępnionego przez OSP Lubawa, zabawy i gry edukacyjne dla dzieci, zdrowy poczęstunek itd.

Lech Serwotka wylicza, że w piątkowe popołudnie Leśniczówkę Napromek odwiedziło ok. 1,5 tys. osób. Organizatorzy, czyli Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Olsztynek i Leśniczówka Napromek serdecznie dziękują wszystkim za udział a akcji.

Ponadto dziękujemy jeszcze strażakom z OSP Lubawa i OSP Lubstynek, Smerfolandii i Bajkolandii za współorganizację wydarzenia, rowerzystom z LKK Ziemia Lubawska. Akademii Piłkarskiej, lokalnym sponsorom i wszystkim gościom, którzy w tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością podczas otwarcia Wilczego Szlaku. To miło słyszeć, że nasza inicjatywa podobała się tak wielu osobom — dziękuje Lech Serwotka i zaprasza do odwiedzania Leśniczówki, zarówno grupy zorganizowane (wcześniejsza informacja o wizycie) oraz osoby indywidualne i całe rodziny.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2842338 | 196.240.*.* 1 sty 2020 09:56

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz