Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mrągowo: cmentarz prawosławny

Mrągowo: cmentarz prawosławny

Jedyny chyba w województwie cmentarz prawosławny znajduję się w Mrągowie. Groby na nim pochodzą głównie z lat 60. XX wieku. Obecnie jest to nieczynny już cmentarz komunalny.

Znajduje się na nim kilka nagrobków pisanych cyrylicą. Na głównym zdjęciu można zobaczyć jak alfabet łaciński wypierał cyrylicę. Z prawej nagrobek Kateryny Medwed, z lewej Nadzieji Niedźwiedź. Мвдвед=Niedźwiedź.

Powstanie cmentarza jest związane z powstaniem parafii prawosławnej w Mrągowie. A to z kolei jest następstwemAkcją Wisła. W 1947 roku na terytorium ówczesnego województwa olsztyńskiego przesiedlono z południowo-wschodniej Polski ponad 55 tysięcy Ukraińców. Większość z nich była grekokatolikami, mniejszość prawosławnymi. W powiecie mrągowskim osiedlono nieco ponad tysiąc Ukraińców.

W 1948 roku w Mrągowie przekazano prawosławnym niewielką kapliczkę na cmentarzu ewangelicko – augsburskim, którą zaadaptowano na cerkiew. Potem prawosławnym wynajęto budynek byłej synagogi przy ul. Roosevelta 3.

Cmentarz znajduje się na ulicy Brzozowej, tam gdzie zbiega się ona z ulicą Mrongowiusza. Patrząc od ulicy Mrongowiusza cmentarz znajduje się na skarpie, po lewej stronie.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Cmentarz ewangelicki w Mrągowie

    Cmentarz ewangelicki w Mrągowie

    Gdzieś pomiędzy Piknikiem Country a Festiwalem Kresowym warto zajść na ulicę Brzozową w Mrągowie. I zobaczyć...

  • Cmentarz w Mrągowie

    Cmentarz w Mrągowie

    Cmentarz założony w 1847 roku, w czasie trwania epidemii tzw. "nerwowej gorączki", czyli tyfusu. Leży...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB