Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Upałty: wieś z "Przystani"

2011-04-18 03:00:00 (ost. akt: 2011-04-15 16:17:15)
Upałty: wieś z Przystani

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Upałty to malutka wioska, która przycupnęła przy drodze Giżycko - Wydminy - Olecko. Stojąca w Upałtach karczma "Stary Młyn" zagrała w serialu "Przystań"

Upałty (niem. Upalten) wieś położna 10 kilometrów na południowy-wschód od Giżycka, nad jeziorami Upałckie Wielkie i Upałckie Małe.

Wieś została założona w 1471 r. W 1656 roku spalili ją będący w polskiej służbie Tatarzy. Tatarzy stanowili część oddziałów dowodzonych przez hetmana Gosiewskiego. Gosiewski wyprawił się do Prus, aby walczyć z elektorem pruskim, stronnikiem Szwedów.

Tatarzy spustoszyli wtedy wiele mazurskich wsi. - Tej samej nocy jeszcze, w której Tatarzy minęli słup graniczny, niebo zaczerwieniło się łunami, rozległy się wrzaski i płacz ludzi deptanych stopą wojny. Kto polską mową o litość umiał prosić, ten z rozkazu wodza był oszczędzany, ale natomiast niemieckie osady, kolonie, wsie i miasteczka zmieniały się w rzekę ognia, a przerażony mieszkaniec szedł pod nóż - tak w "Potopie" opisał działania tatarskich podkomendnych Kmicica Henryk Sienkiewicz.

Problem w tym, że w rzeczywistości większość wymordowanych przez Tatarów to byli Mazurzy, którzy w tym czasie nie znali niemieckiego. Tak było na przykład właśnie w Upałtach.

Upałty po raz drugi zostały zniszczone w czasie I wojny światowej. W 1939 roku we wsi mieszkało 548 mieszkańców. W 1945 roku większość mieszkańców pozostała we wsi. Część potem wysiedlono, inni wyjechali mając dość rabunków a potem represji ze strony nowej władzy.

Dzisiaj w Upałtach mieszka około 2000 osób. We wsi jest sklep i przystanek PKS.

Największa atrakcją w Upałtach jest karczma "Stary Młyn". Młyn w Upałtach zbudowano w początku XX wieku. Zdewastowany w czasie II wojny światowej został ponownie uruchomiony w 1946 roku. Po kilku latach przekształcono go w zakład wymiany ziarna i stał się własnością spółdzielni kółek rolniczych. Po 1989 roku powoli obracał się w ruinę. Przetrwał dzięki miłośnikowi staroci z Giżycka Andrzejowi Romejce. Młyn został odrestaurowany. Teraz mieści się w nim karczma i zajazd.

W 2009 roku w karczmie "Stary Młyn" kręcono sceny na potrzeby serialu "Przystań".

To warto zobaczyć: Zróbcie zdjęcia. Napiszcie. Co warto u was zobaczyć? Skorzystajcie z formularza na portalu turystyka.wm.pl. lub poczty e-mail: i.hrywna@gazetaolsztynska.plCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Zielony szlak rowerowy w Giżycku

  Trasa: Giżycko – Kożuchy Wlk. – Upałty M. – Kruklin – Sucholaski – Wydminy – Szczepanki – Miłki – Rydzewo – Kanał Kula – Bogaczewo – Giżycko Podróż rozpoczynamy na rondzie, skręcamy w Plac Grunwaldzki, a następnie w ulicę Warszawską. Przez 3 km jedziemy...

 • Upałckie Małe

  Jezioro Upałckie Małe

  Mały, linowo-szczupakowy zbiornik o mało rozwiniętej linii brzegowej, regularnej rzeźbie dna, w otoczeniu pól i łąk, w pagórkowatej...

 • Upałckie Wielkie

  Jezioro Upałckie Wielkie

  Płytki, linowo-szczupakowy zbiornik o dnie wyrównanym, w otoczeniu pól, łąk i zabudowań wsi Upałty. Roślinność skąpa. Zima...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB