Święta Warmia: od Chwalęcina do Świętej Lipki

2017-09-02 12:53:16 (ost. akt: 2017-09-03 07:52:34)
Święta Warmia: od Chwalęcina do Świętej Lipki

Autor zdjęcia: ih

Z sześciu sanktuarium pielgrzymkowych w naszym regionie pięć leży na historycznej Warmii, a jedno na Mazurach. Te ostatnie to Święta Lipka. Każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat.

1. Chwalęcin: Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego
Sanktuarium w Chwalęcinie koło Ornety jest mniej znane od Gietrzwałdu czy Świętej Lipki. Jeżeli jednak chcecie Państwo poczuć religijność sprzed 200 lat to do Chwalęcina trzeba koniecznie przyjechać.
Budowę kościoła ukończono w 1728 roku. W ołtarzu umieszczono „słynący łaskami krucyfiks” datowany na początek XV wieku oraz relikwie, m.in. św. Krzysztofa.

Więcej: kliknij tutaj

2. Gietrzwałd: Matka Boska przemówiła po polsku
Gietrzwałd należy do najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza go blisko 1 mln turystów. W 1877 roku dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej pokazała się na klonie Matka Boska. Przemówiła do nich po polsku. W czasach germanizacji miało to bardzo duże znaczenie.

Więcej: kliknij tutaj

3. Głotowo: Warmińska Jerozolima
Kalwarię w Głotowie zbudowano wzór jerozolimskiej za pieniądze miejscowego kupca, który z pielgrzymki do Ziemi Świętej wrócił z takim właśnie pomysłem. Johannes Merten, bo tak zwał się ów kupiec, małe kamyki, które znalazł na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie, zabrał ze sobą jako relikwie. Zostały umieszczone w kaplicach - stacjach.

Kalwarię budowano w latach 1878-1893 na obszarze 7 hektarów. Zadbano nawet o to, aby wiernie odwzorować długość i nachylenie Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. W sumie w Głotowie jest 14 stacji Drogi Krzyżowej oraz kaplica Pana Jezusa w Ogrójcu i grota Matki Bożej z Lourdes ze źródłem.

Więcej: kliknij tutaj

4. Krosno: sanktuarium metafizyczne
Święta Lipka jest przereklamowana? Na pewno nie. To sanktuarium w Krośnie koło Ornety potrzebuje promocji. Krośnieńskie krużganki zdecydowanie bardziej oddychają przeszłością niż te ze Świętej Lipki. Święta Lipka jest wypieszczona, a w Krośnie widać działanie czasu. Ale dlatego właśnie Krosno jest bardziej metafizyczne.

Dlaczego w Krośnie powstało sanktuarium? Legenda głosi, że nurcie płynącej przez Krosno Drwęcy Warmińskiej znaleziono cudowną figurkę Matki Boskiej. Najpierw zbudowano drewnianą kaplicę, w której umieszczono otaczaną kultem figurkę. Potem obecnie istniejący kościół. Figurka zniknęła z kościoła w 1945 roku. Nie wiadomo czy została ukryta czy też padła łupem jakiegoś rosyjskiego żołnierza.

Obecnie istniejący kościół i jego otoczenie zbudowano w latach w latach 1709-1759 na dębowych palach.
Kościół ma siedem ołtarzy. Jest otoczony krużgankami z XVIII w.

Więcej: kliknij tutaj

5. Stoczek Klasztony: to tuja więziono Prymasa Wyszyńskiego
Gietrzwałd, Święta Lipka i Stoczek Klasztorny. To wielka trójka warmińskich sanktuariów maryjnych. Jednak tylko Stoczek w sposób szczególny zapisał się w najnowszej historii Polski. Więziono w nim przez rok księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Więcej: kliknij tutaj

6. Święta Lipka: sanktuarium z ruchomymi organami
To jeden z najbardziej znanych kościołów na Warmii i Mazurach. To także bardzo znane Sanktuarium Maryjne. Dlatego jest zwana "Częstochową Północy". To także popularne miejsce brania ślubów.

Kościół najbardziej jednak słynie z ruchomych organów zbudowanych w latach 1719-1721.
Kościół zbudowano w latach 1687 - 1693. To obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #2516174 | 188.146.*.* 9 cze 2018 17:54

    Chwalęcin niestety jest zamknięty na klucz. Msza jest w niedziele o godzinie 10.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy