3 rzeczy, które musisz zobaczyć w Giżycku

2017-09-12 12:00:23 (ost. akt: 2017-09-12 12:18:03)
3 rzeczy, które musisz zobaczyć w Giżycku

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Wiadomo, że do Giżycka przyciąga nas woda, a nie zabytki. Tych ostatnich w samym Giżycku nie ma zresztą zbyt wielu. 3 z nich trzeba jednak zobaczyć.

1. Twierdza Boyen

Twierdza to jeden z najciekwszych obiektów militarnych w Polsce, która nadal czeka na gospodarza z pomysłami. Jest zbudowana na planie gwiazdy na obszarze 100 hektarów. Twierdzę budowano w latach 1843 - 1846. Ma cztery bramy wjazdowe, w tym jedną wyposażoną w most zwodzony. Mury otaczające twierdzę mają ponad 2 kilometry długości.

Po wojnie twierdza została zajęta przez Ludowe Wojsko Polskie. Potem działała tam między innymi kurza ferma i dojrzewalnia serów.

Na początku lat 90. XX wieku twierdzę udostępniono turystom. Rocznie zwiedza ją ponad 50 tysięcy osób. Odbywają się tam zjazdy motocyklistów i różne festiwale i imprezy muzyczne.


2. Zwodzony most
Waży 100 ton. Obraca go jeden człowiek. Ma ponad 20 metrów długości i 8 szerokości. W odróżnieniu od innych tego typu konstrukcji nie podnosi się do góry, ale odsuwa w bok.
Most obrotowy na Kanale Łuczańskim zbudowano w 1899 roku. Połączył Giżycko z Twierdzą Boyen.
Znajduje się niedaleko ujścia Kanału Łuczańskiego do jeziora Niegocin, przy skrzyżowaniu ulic Nadbrzeżnej i Moniuszki.
W sezonie letnim most dla statków i żaglówek jest otwierany w regularnych odstępach czasu, w pozostałych miesiącach tylko w razie potrzeby.


3. Wieża ciśnień
Zaopatrywała w wodę Lec, Lötzen, Łuczany i Giżycko. Zbudowana w 1900 roku w stylu neogotyckim, na emeryturę przeszła po 96 latach.
W 1996 roku wieżę kupił prywatny przedsiębiorca. Powstała w niej kawiarnia, taras widokowy z lunetami i mazurskie mini-muzeum. Stoi w centrum miasta.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy