Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Tatary: Tatarski Kamień

2011-04-22 09:00:00 (ost. akt: 2012-07-24 10:30:34)
Tatary: Tatarski Kamień

Autor zdjęcia: RU

Dwa kilometry na południowy wschód od Nidzicy, na polach wsi Tatary leży sobie kamień. Ma 19 metrów obwodu i ponad 2 metry wysokości. Jest długi na 6,5 metra i na 4 szeroki.

Kiedyś kamień był znacznie większy, ale przez lata rozbijano go i wyrabiano z niego kamienie młyńskie. Na powierzchni głazu umieszczono kamienną kulę. Według legendy to pamiątka z 1656 r., kiedy pod Nidzicę zapędzili się walczący w polskiej służbie Tatarzy. W czasie Potopu szwedzkiego (1655-1660) elektor pruski wspierał Szwedów. W 1656 roku polskie wojska wraz z Tatarami wyprawiły się na Prusy.

Tatarzy kiedy było trzeba wojowali, a w wolnych chwilach mordowali, rabowali i brali w jasyr. Jeden z tatarskich czambułów zapędził się pod Nidzicę. Próbowali bezskutecznie zdobyć nidzicki zamek.

Według legendy odstąpienie Tatarów od oblężenia ma związek właśnie z Tatarskim Kamieniem. Zamku broniła wtedy szwedzka załoga. Schronili się tam też mieszkańcy miasta. Jeden z nich miał zobaczyć posilającego się przy kamieniu tatarskiego wodza i położyć go trupem jednym strzałem.

To jednak tylko piękna legenda, bo z nidzickiego zamku do kamienia jest dobry kilometr; tak daleko wówczas żadna broń palna oczywiście nie sięgała. To nie zmienia jednak faktu, że tatarski kamień warto zobaczyć i zrobić sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie.

Jeżeli kogoś kręcą takie kamyki, to zapraszam do Bisztynka. Tamtejszy kamień jest większy i ma związek z ciemną strona mocy. Zobacz: Diabelski Kamień.

Igor Hrywna

Aby trafić do Tatarskiego Kamienia trzeba pojechać z centrum Nidzicy ulicą Warszawską, skręcić w lewo w ulicę Tatarską. 200 m metrów za ostatnimi zabudowaniami trzeba skręcić w lewo w polną drogę, która doprowadzi nas do celu.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Tatary: Tatarski Kamień

  Tatary: Tatarski Kamień

  Dwa kilometry na południowy wschód od Nidzicy na polach wsi Tatary leży sobie kamień. Ma 19 metrów obwodu...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Dąb Rzeczypospolitej w rezerwacie Jar Brynicy

  Dąb Rzeczypospolitej w rezerwacie...

  To jeden z najokazalszych dębów w Polsce, jego wiek szacowany jest na ok. 500 lat. Rośnie w granicach...

 • Pomnikowe dęby

  Pomnikowe dęby

  W Ostródzie można znaleźć trzy pomnikowe dęby. Dwa z nich znajdują się na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej...

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkanka tatar #597639 | 83.0.*.* 13 mar 2012 12:40

  jeżeli będziecie chcieli odwiedzić kamień tatarski, możecie to zrobic tylko zima przy dużym mrozie albo w upalne lato podczas suszy. w innym wypadku ulgniecie do kolan w błocie (glinie). na wiosnę i jesienią nie ma tu absolutnie dojścia, nie mowiąc o mieszkańcach Tatar kolo kamienia, drogi sa nieprzejezdne, miasto am to w dupie że człowiek nie może dojechać do pracy, bo lgnie w błotnej brei, ale podatki za grunt wiedzą na jakie adresy wysyłać..........

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. LEGION #264674 | 46.204.*.* 25 kwi 2011 08:46

  POŁUDNIOWY ZACHÓD????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)