Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kurzętnik i Bratian jak dwaj bracia...

2017-11-11 10:00:00 (ost. akt: 2017-11-11 10:06:25)
kurzętnik

kurzętnik

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kurzętnik swym malowniczym położeniem i średniowiecznym układem urbanistycznym fascynował zawsze tych, którzy znaleźli się w uliczkach miasteczka, czy na tzw. zatyłach, gdzie znajdowały się bramy na podwórza posesji. Miejscowość ta słynęła i dotąd słynie z ruin zamku i punktu widokowego na Nowe Miasto i dolinę Drwęcy.

W zamierzchłych czasach zarówno w Kurzętniku, jak i Bratianie, istniały potężne zamki. Po bratiańskim, który był rezydencją wójtów i wojewodów, prawie nic już nie pozostało. Na Górze Zamkowej górującej nad Kurzętnikiem można zobaczyć sporo kamiennych murów dawnej warowni należącej do kapituły chełmińskiej.
Bratian i Kurzętnik oddalone są od siebie około 10 km. Jak mówi stara legenda, dawne zamki łączył także podziemny tunel. Dwaj rycerze — bratiański i kurzętnicki — byli braćmi. Pewnego dnia pokłócili się i zaprzysięgli między sobą na wszystkie świętości, że nigdy więcej na tym świecie nie dojdzie do ich wspólnego spotkania. Po upływie wielu lat pogodzili się, ale na przeszkodzie stała przysięga. Zbudowali więc podziemny ganek, w którym się spotykali.

Do dziś krążą opowieści o miejscu w okolicach Drwęcy, gdzie rozpoczyna się w Bratianie podziemny tunel. Były tam niegdyś ciemne piwnice, w których stało ponad 100 beczek starego wina. Jak dotąd, tego skarbu nie udało się jednak nikomu odnaleźć.
ulCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB