Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Historia Iławy jest też zapisana w jego zabytkach

2017-11-07 21:00:00 (ost. akt: 2017-11-07 21:22:51)
Historia Iławy jest też zapisana w jego zabytkach

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Iława była pięknym miasteczkiem. I jak wiele innych miast z naszego regionu została zniszczona nie w czasie działań wojennych, ale już po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną.

1. Rzymscy bogowie na ulicy
Na ulicy Niepodległości w Iławie stoją sobie 4 rzeźby: Jowisz, Junona, Wenera i Herkules. Pochodzą z pierwszej połowy XVIII. A stoją na ulicy "dzięki: armii sowieckiej. Na tej ulicy (przy skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi i Jagiellończyka) rzeźby stanęły w 1976 roku. Przeniesiono je tam z pałacu w Kamieńcu Suskim, który Sowieci spalili 22 stycznia 1945 roku. Pochodzący z 1720 roku pałac był nazywany Pruskim Wersalem

2. Kamienica przy ul. Kościuszki 14...
...to jeden z bardziej reprezentacyjnych budynków w Iławie. Jeszcze 11 lat temu mieścił się tu urząd skarbowy, stąd też iławianie nazywają go często starą skarbówką. Budynek sąsiaduje z kilkoma innymi zabytkami, zresztą na ul. Kościuszki zabytkowe obiekty to niemal powszechny widok.

3. Budynek przy ul. Wyszyńskiego 31...
...to niczym niewyróżniający się budynek z czerwonej cegły. Jest to bodaj najmniej okazały i najmniej znany zabytek Iławy, trochę schowany i zapomniany.
W ostatnich latach XIX wieku Iława dynamicznie się rozwijała. Ogromny wpływ na ten rozwój miało wojsko. Do roku 1916 powstały 3 duże obiekty: koszary Bluchera, Hindenburga i Yorcka. To na ich potrzeby w pobliżu koszar Hindenburga wzniesiono budynek urzędu prowiantowego. Po II wojnie kompleksie budynków mieściła się siedziba firmy Technomag, później Zakłady Zbożowo-Młynarskie, aż w końcu Zakłady Przemysłu Zbożowego.

4. Dawny młyn przy ul. Jana III Sobieskiego...
...pierwsza informacja o nim jest starsza niż informacja o samym mieście. Pochodzi z XIII wieku. Pod koniec XIX wieku w centrum Iławy powstaje drugi młyn przy dzisiejszej ul. Jana III Sobieskiego, wówczas była to Bahnhofstrasse. W czasie wojny pozostał nietknięty. Zajęcie miasta przez wojska sowieckie spowodowało, że młyn, jak i inne obiekty przemysłowe Iławy i nie tylko, zostały rozgrabione. Budynek po wojnie został zaadaptowany na potrzeby hurtowni. Na początku lat 90. hurtownia zakończyła działalność. Dziś mieści się w nim rezydencja Stary Spichlerz.

5. Czerwona szkoła przy ul. Kościuszki...
...jest wpisanym do rejestru i objętym ochroną konserwatorską zabytkiem, dlatego też nie mogło zabraknąć go w naszym cyklu. Budynek szkolny został zbudowany w okresie prosperity miasta. Gmach w stylu neogotyckim wzniesiono w 1899 roku na planie podkowy, którą tworzą trzy skrzydła. Od 1899 roku w budynku znajdowała się szkoła miejska. W 1945 roku budynek został przekazany na potrzeby szpitala wojskowego. W 1946 roku umieszczono tam szkołę podstawową, której w roku 1973 nadano imię Mikołaja Kopernika. Budynek jest określany przez mieszkańców Iławy mianem „czerwonej szkoły”.

6. Kamienica przy ul. Kościuszki 15...
...została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Przed I wojną światową najprawdopodobniej mieszkali w niej oficerowie. Przed wybuchem II wojny kamienicę tę zamieszkiwały 4 rodziny i 3 osoby samotne. Była to jedna z niewielu kamienic, która bez uszczerbku przetrwała II wojnę. Krótko po zakończeniu wojny kamienica miała nowych mieszkańców, wśród nich była Waleria Rautenberg, która otworzyła zakład fryzjerski. Jego kontynuacją był zakład pani Rumińskiej i dzisiejszy salon fryzjerski Joanny Waśniewskiej przy ul. Jagiellończyka, gdzie został przeniesiony z Kościuszki 15. Na początku lat 60. zawalił się bądź został usunięty balkon z I piętra kamienicy.

7. Kamienica przy ul. Ostródzkiej 2...
...lata świetności ma już dawno za sobą. Budynek został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. To jeden z nielicznych budynków, który ocalał po II wojnie. Obecnie budynek jest w złym stanie technicznym.

8. Zabytkowa wieża ciśnień przy ul. Kolejowej...
...jest najwyższym murowanym budynkiem nie tylko w Iławie, ale prawdopodobnie w powiecie iławskim. Obiekt powstał w czasie II wojny światowej i ma swoją dramatyczną historię. Obok dworca kolejowego PKP w rejonie parowozowni mieścił się obóz pracy oraz obóz karny dla więźniów ze Sztumu. Warunki panujące w obozie były straszne: niewolnicza praca, wysoka śmiertelność, katastrofalne warunki w barakach oraz bestialstwo niemieckich oprawców. To właśnie jeńcy i więźniowie z tych obozów, głównie Polacy i Rosjanie, wznieśli tę wieżę i nowe budynki parowozowni. Po wojnie władze radzieckie umieściły w tych barakach jeńców niemieckich.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lecner #2372002 | 94.254.*.* 11 lis 2017 13:03

    A po Armii Czerwonej pojawiła się nowa władza,(przesiedleńcy z Wileńszczyzny i Wołynia),która rozebrała Iławę na cegiełki i wszystko wysłała do Warszawy.Puste place zabudowała ohydnymi blokami i tak obecnie wygląda Iława.!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xxx #2370616 | 83.18.*.* 9 lis 2017 16:19

    Przydały by się jakieś fotki opisywanych budynków!!!!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz